Reklama
Reklama

Artur Rojek: Czym się obecnie zajmuje?

Niedgyś frontman zespołu Myslovitz, dziś działa indywidualnie

Urodził się w Mysłowicach. Od dziadka - górnika - usłyszał, żeby tylko nie przyszło mu do głowy pracować w kopalni! Nie przyszło. Podstawówkę i ogólniak spędził na basenie. W 1985 r. Artur Rojek (42 l.) został mistrzem Polski juniorów.

Pracę magisterską (studiował na AWF w Katowicach) poświęcił najsłynniejszym pływakom XX wieku. Po dyplomie wrócił do rodzinnego miasta i uczył w szkole WF-u.

Odszedł, gdy przestał się bać

Gdy był dzieciakiem, kilku prostych melodii na flet i organki nauczyła go babcia. Pierwszą gitarę kupiła mu mama. Miał 12 lat. Nauczył się podstawowych chwytów. Potem gitara poszła w kąt.

Reklama

Wydawało mu się, że nie ma talentu. Wrócił do muzykowania na studiach. W 1992 roku założył zespół. Został frontmanem... Myslovitz szybko stali się rozpoznawalni: "Peggy Brown", "Margaret", "Długość dźwięku samotności" śpiewała cała Polska.

Artur stał się idolem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce. Z Myslovitz nagrał 9 płyt. Gdy wydawało się, że będą razem zawsze, po 20 latach wspólnego grania postanowił odejść. To był szok dla fanów, jeszcze większy dla zespołu. Rojek nie widział innego wyjścia. Ratował siebie.

Już wcześniej były sygnały, że bycie w grupie zaczyna mu ciążyć. W którymś momencie przestał zabiegać o międzynarodową karierę zespołu, kiedy zapowiedział roczną przerwę w koncertowaniu.

Tłumaczył potem, że długo bał się indywidualności. Stąd chowanie się za grupą. Dziś nie boi się ani odpowiedzialności, ani konsekwencji za podjęte decyzje.

Od 2006 roku organizuje Off Festival. To jego autorski projekt. Do Katowic zaprasza znakomitych, często nieznanych w Polsce artystów: muzyków, malarzy, grafficiarzy, twórców filmów.

Niechętnie mówi o życiu rodzinnym. Przyznaje, że wielki wpływ na jego psychikę miał fakt, że ojciec opuścił rodzinę. Poznał go dopiero w wieku 34 lat. Postanowił spotkać się z ojcem przed narodzinami pierwszego syna Franciszka. Żeby wszystko sobie poukładać. Twierdzi, że to spotkanie określiło go na nowo jako człowieka i ojca właśnie. Żoną muzyka jest młodzieńcza miłość - Anna. Jest współproducentką Off Festivalu. Dzieli z mężem pasje podróżnicze. Ich drugi syn Antoni jest 5 lat młodszy od Franciszka.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Artur Rojek
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy