Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Anja Rubik: Wiele osób myśli, że edukacja seksualna to jest kamasutra, a to nieprawda

Anja Rubik (35 l.) wydała podręcznik o seksie, który zawiera otwarte, pozbawione pruderii rozmowy o dojrzewaniu, współżyciu i miłości. Rozmówcami modelki są psycholodzy, seksuolodzy, ginekolodzy czy urolodzy. Gwiazda otworzyła również Szkołę #SEXEDPL w budynku dawnego liceum im. Hoffmanowej przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie, gdzie eksperci prowadzą warsztaty i wykłady.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? Odpowiedzi na te i inne pytania nastolatkowie znajdą w podręczniku Anji Rubik.
 
Mimo że książka adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, tak naprawdę skorzysta z niej każdy, kto zechce poszerzyć swoją wiedzę o tematy związane z ciałem i intymnością.

Reklama

Zarówno Anja Rubik, jak i Wydawnictwo W.A.B. zrezygnowali z zysków ze sprzedaży książki, które zostaną przekazane na rzecz Fundacji #SEXEDPL.

"Ta książka jest odpowiedzią na setki listów od młodzieży, które dostałam po pierwszej kampanii" - mówiła Anja Rubik w studiu "Dzień dobry TVN".

"W szkołach nie ma edukacji seksualnej. Jest przedmiot 'Wychowanie do życia w rodzinie', gdzie przekazywanych jest jeszcze więcej mylnych informacji niż dobrych. A edukacja seksualna jest niezmiernie ważna dla młodzieży, bo seks dotyczy każdego z nas, kształtuje nas i naszą tożsamość. Ma ogromny wpływ na to, jakie związki będziemy w przyszłości tworzyć, szacunek dla drugiego człowieka, zrozumienie siebie, swojego ciała, seksualności, bo każdy człowiek jest seksualny" - mówiła Anja Rubik.

Podkreśliła, że w Polsce niepotrzebnie demonizujemy seks i zapominamy o tym, że jest on źródłem przyjemności. Trzeba tylko podchodzić do niego rozsądnie i odpowiedzialnie.

"Mamy problem w Polsce, ponieważ z młodzieżą nie rozmawiamy o seksie. Jest on tematem tabu w domu, dlatego że też rodzice nie przeszli edukacji seksualnej, więc nie wiedzą nawet, jak zacząć temat i co tak naprawdę przekazać. (...) Ja rozmawiając z edukatorami w tej książce - psychologami, seksuologami, ginekologiem, urologiem - nauczyłam się bardzo dużo o sobie. Zadaję tam jedynie pytania, przy okazji wielu rzeczy się ucząc" - przyznała Rubik.

Z ekspertami modelka porusza wiele ważnych tematów. Mówi o dojrzewaniu, zmianach w ciele, consencie, czyli zgodzie na współżycie,  molestowaniu, pornografii, przyjemności z seksu i odpowiednim podejściu czy odpowiedzialności.

"Wiele osób myśli, że edukacja seksualna to jest kamasutra i umiejętność zrobienia loda. Inni myślą, że są to infekcje przekazywane drogą płciową i antykoncepcja. A tak naprawdę edukacja seksualna to szeroka ilość tematów. (...) Jeśli chodzi np. o antykoncepcję odpowiedzialność spoczywa zarówno po stronie dziewczyny, jak i chłopaka. Dziewczyna powinna nosić prezerwatywę tak samo jak chłopak. Jeśli bierzemy tabletki antykoncepcyjne i jesteśmy w stałym związku, to chłopak powinien się do tego dorzucać".

Podczas warsztatów z ekspertami poruszane i zgłębiane są wszystkie wspomniane tematy.

pomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje