Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Andrzej Duda jako prezydent zarobi 20 tysięcy zł miesięcznie, a Pierwsza Dama?

Choć wybory prezydenckie Andrzej Duda wygrał 24 maja, dopiero od zaprzysiężenia w upalny sierpniowy czwartek życie rodziny Dudów diametralnie się zmieniło.

Agata Kornhauser-Duda od września nie wróci do krakowskiego II LO im. Jana Sobieskiego, gdzie uczyła niemieckiego. Bycie Pierwszą Damą to poważna i odpowiedzialna praca. W dodatku - bez wynagrodzenia.

Czas bycia Pierwszą Damą nie wlicza się również do okresu emerytalnego. Formalnie Agata Duda przez najbliższe pięć lat będzie przebywała na bezpłatnym urlopie, w kancelarii mając na głowie sekretariat i niewielki budżet, za który można na przykład kupić prezent dla innej Pierwszej Damy podczas zagranicznej podróży.

Z tytułu sprawowania urzędu sam Andrzej Duda będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości ok. 20 tys. zł. Prezydent ma do dyspozycji prywatne apartamenty w Pałacu Prezydenckim, Belwederze, ośrodki wypoczynkowe w Wiśle i w Juracie. A także limuzynę i helikopter.

Reklama

Kancelaria Prezydenta dysponuje też budżetem na zakup garniturów dla głowy państwa oraz strojów dla jego małżonki. Gdzie zamieszka rodzina prezydenta?

Andrzej Duda zdecydował, że będzie mieszkał w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Pałac po pięciu latach będzie miał więc ponownie nowego mieszkańca, jako że Bronisław i Anna Komorowcy woleli mieszkanie na pierwszym piętrze Belwederu, a Pałac Prezydencki był jedynie miejscem pracy.

Poza Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim mieszkali wszyscy jego poprzednicy, choć Lech Wałęsa przeprowadził się z Belwederu dopiero w przedostatnim roku sprawowania urzędu (1994 r.).

Niestety, Pałac Prezydencki chwilowo nie jest gotowy na przyjęcie nowych mieszkańców. Trwają w nim prace porządkowe, wkrótce zacznie się tam remont. Prywatny apartament Prezydenta RP znajduje się na drugim piętrze pałacu. Ma około 200 metrów kwadratowych powierzchni. Składają się na niego salon, sypialnia, gabinet, łazienka oraz niewielka kuchnia.

Choć dostać można się tam z parteru windą, ochrona zapewnia głowie państwa i jego rodzinie prywatność i spokój. Miejscem zamieszkania Andrzeja Dudy jako prezydenta-elekta był hotel Belweder.

Córka Kinga Duda, studentka Wydziału Prawa UJ, nie zamierza na razie przeprowadzić się do stolicy. Zresztą w Krakowie ma chłopaka, Karola.

Prezydent od początku rzucił się w wir obowiązków i pracy. Agata Duda dopiero za jakiś czas pokaże, jaką zamierza być Pierwszą Damą. Poza Danutą Wałęsową, która niechętnie przyjmowała na siebie obowiązki publiczne i nigdy nie wyprowadziła się z Gdańska, poświęcając uwagę przede wszystkim rodzinie, wszystkie jej następczynie koncentrowały się na działalności charytatywnej i wspieraniu różnych inicjatyw.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »