Reklama
Reklama

Soczewki kontaktowe i mity o nich

Używanie soczewek kontaktowych staje się coraz popularniejsze. Decydują się na nie kolejne osoby, przedkładając ich funkcjonalność i komfort widzenia nad klasyczne okulary korekcyjne. Jednakże część osób nadal się waha, zastanawia i nie jest pewnych, czy to faktycznie zakup dla nich. Nadal można się bowiem spotkać z błędnym przekonaniem o właściwościach soczewek. Pora więc rozprawić się z najczęstszymi mitami o szkłach kontaktowych.

W soczewkach widzi się gorzej niż w okularach

To oczywiście nie jest prawdą. Szkła kontaktowe, jeśli są dobrze dobrane, zapewniają lepszą jakość widzenia, niż klasyczne okulary. Jest to związane m.in. z tym że są one umieszczone bezpośrednio na gałce ocznej, a w związku z tym dają lepsze widzenie obwodowe i wystarczy poruszyć gałką oczną, by skierować wzrok na dany punkt. W okularach może być do tego konieczny ruch całej głowy. Ten mit może mieć jednak swoje uzasadnienie, jeśli weźmiemy pod uwagę kolejny:

Jeśli znam moc swoich okularów, to mogę kupić takie same soczewki

Część osób ulega temu błędnemu przekonaniu i samodzielnie stara się dopasować soczewki kontaktowe. Kieruje się przy tym receptą na okulary, co jest jednak błędem. Zawsze przed zakupem pierwszej pary soczewek kontaktowych powinno się udać na konsultację do lekarza okulisty albo do optometrysty. Ma ona na celu potwierdzenie, że dana osoba może nosić soczewki - tak jest w przeważającej większości przypadków - oraz ustalenie ich mocy optycznej. Ta bowiem może się różnić w porównaniu do używanych szkieł korekcyjnych. Związane jest to z ich różną budową - szkła okularowe nosi się przed okiem, zaś szkła kontaktowe na gałce ocznej, światło skupia się więc na nich inaczej. W przypadku niedużej wady wzroku te wartości mogą być takie same, jednak i tak wizyta u specjalisty jest koniecznością.

Reklama

Soczewka może przesunąć się za gałkę oczną

Jest to oczywiście mit i rzecz anatomicznie niemożliwa. Szkła kontaktowe przylegają do przedniej części gałki ocznej i nie mają możliwości, by przesunąć się na tył.

Soczewki mogą przykleić się do gałki ocznej

Mit... ale z pewną dozą prawdopodobieństwa. Jeśli soczewki kontaktowe są prawidłowo używane, to coś takiego, jak ich przyklejenie się do oka w zasadzie nie jest możliwe. Jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy soczewkę może być trudno zdjąć. Zdarza się to np. gdy przebywamy w pomieszczeniach bardzo suchych,  lub też gdy uśniemy w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone. Wówczas występuje uczucie, jakby soczewka się "przykleiła", a rozwiązaniem są krople do oczu, które przywracają oku i soczewce odpowiedni poziom nawilżenia.

W soczewkach nie można spać

Mit czy nie? Częściowo jest to prawda, ale wszystko zależy od tego, jaki rodzaj soczewek kontaktowych nosimy. Spać można tylko w soczewkach całodobowych, typu dzień i noc. W pozostałych modelach faktycznie nie powinno się tego robić, z uwagi na ryzyko podrażnienia oka czy wystąpienia uczucia wspomnianej wcześniej suchości. Możemy sobie ewentualnie uciąć w nich drzemkę, na wszelki wypadek również mając pod ręką krople nawilżające.

Soczewek nie mogą nosić dzieci ani osoby starsze

Nie ma takich zależności. Noszenie soczewek mogą wykluczyć alergie, choroby ogólnoustrojowe, sprawność ruchowa, ale nie wiek, jako taki. W określonych przypadkach możliwe jest nawet noszenie szkieł kontaktowych przez niemowlęta. Zwykle dzieci do około 6-8. roku życia używają soczewek ze wsparciem rodziców przy zakładaniu i zdejmowaniu, jednak starsze radzą sobie już samodzielnie. Co do seniorów, to o ile nie występują przeciwwskazania do szkieł kontaktowych, to mogą one być dużo lepszym rozwiązaniem niż okulary. W tym wieku większość osób dotknięta jest starczowzrocznością (pojawia się zwykle po 40. roku życia), a dzięki soczewkom progresywnym zapewniona jest odpowiednia jakość widzenia w dali, bliży i odległościach pośrednich.

Soczewki są problematyczne w zakładaniu i zdejmowaniu

Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i wprawy. Na początku należy się przyzwyczaić do samego faktu manipulowania przy oku, jednak zazwyczaj po kilku razach czynności te zaczynają przebiegać płynnie. Nie zabierają też wiele czasu, w sumie dosłownie kilka minut w ciągu dnia.

Szkła kontaktowe mogą wypaść z oka

Prawidłowo dobrane, założone i noszone soczewki same z siebie nie wypadają z oczu. To zresztą jeden z powodów, dla których są tak cenione przez osoby uprawiające przeróżne aktywności fizyczne. Soczewki nie są wrażliwe na gwałtowne ruchy głowy, biegi, skakanie, w określonych okolicznościach można ich używać nawet w sportach kontaktowych, chociaż tu właśnie faktycznie soczewka może wypaść z oka pod wpływem mocnego ciosu w głowę.

Artykuł przygotowany przez BezOkularow.pl, https://www.bezokularow.pl/, jeden z największych  polskich sklepów internetowych z soczewkami kontaktowymi.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy