Salon w stylu skandynawskim – 5 wyznaczników tego stylu

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością już od długiego czasu. Choć pozornie surowy, wprowadza do wnętrza naturalne ciepło i przytulny charakter. Co więcej, sprawdza się on właściwie w każdym pomieszczeniu – od salonu, przez sypialnię, po kuchnię i łazienkę. O czym jednak należy pamiętać, urządzając salon w stylu skandynawskim? Przedstawiamy 5 kluczowych wyznaczników tego stylu.

Styl skandynawski - salon w jasnych kolorach

Pierwszą cechą charakterystyczną dla stylu skandynawskiego jest jasna kolorystyka. W pomieszczeniach urządzonych w duchu scandi główną rolę odgrywają biel, delikatne beże i jasne szarości. Nie bez przyczyny - wprowadzają one do wnętrza powiew świeżości, a przy tym optycznie je powiększają. Dzięki temu nawet mały salon w stylu skandynawskim będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego i będzie zachęcał do spędzania czasu.

Wymienione wyżej barwy powinny stanowić przede wszystkim bazę aranżacji. Białe ściany i jasna, drewniana podłoga stworzą idealne tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Wśród nich należy wymienić meble skandynawskie do salonu, w tym świetnie pasujące do tej stylistyki krzesła szare, czy rozmaite dekoracje. Tak wykończony salon w stylu skandynawskim w bloku czy domu staje się wymarzoną przestrzenią do relaksu zarówno w gronie rodziny czy przyjaciół, jak i we własnym towarzystwie.

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim - naturalne materiały

Drugim wyznacznikiem stylu skandynawskiego są naturalne materiały. Na pierwszy plan wysuwa się tu przede wszystkim wspomniane już przy okazji podłogi drewno, które wspaniale ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. Salon skandynawski to miejsce, w którym drewno może zagościć pod wieloma postaciami. Oprócz podłogi, surowiec ten może pojawić się na meblach czy w formie akcentów - nóg od krzeseł, sofy czy stolika kawowego lub uchwytów w szafkach i komodach.

Przeglądając inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim, możemy jednak zauważyć, że w tego typu aranżacjach występuje nie tylko drewno. W założenia tej stylistyki doskonale wpisują się też inne naturalne materiały - len, bawełna, juta czy wełna. Z tych materiałów mogą być wykonane między innymi wszelkie dodatki - dywany, zasłony, poszewki poduszek, koce czy pledy.

Salon - styl skandynawski to roślinność!

Trzecią, a zarazem nieodłączną cechą stylu skandynawskiego jest jej bliskie powiązanie z naturą i ekologią. W pomieszczeniu urządzonym w duchu scandi nie może więc zabraknąć roślin! Wybór mamy naprawdę spory, jednak dobierając kwiaty czy rośliny, miejmy oczywiście na uwadze własne umiejętności w zakresie ich pielęgnacji. By roślinność cieszyła oko przez długi czas, należy o nią regularnie dbać. Jeśli zatem nasza wiedza w tym zakresie nie jest zbyt duża, warto postawić na gatunki łatwe w codziennej pielęgnacji.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Oświetlenie jest ważne!

Jako że styl skandynawski przywędrował do nas z dalekiej, ciemnej Północy, jego czwartym istotnym wyznacznikiem jest dobre oświetlenie. Najlepiej, by do salonu wpadało jak najwięcej naturalnego światła, ale czasem nie jest to możliwe. Utrudniać to może między innymi rozmieszczenie okien w domu czy mieszkaniu, ale z problemem tym borykamy się także w jesienne i zimowe wieczory.

Jakie lampy do salonu w stylu skandynawskim będą odpowiednie? Z powodzeniem możemy stawiać na lampy z drewnianymi elementami, które stworzą spójną kompozycję z pozostałymi elementami wykończenia czy wyposażenia. Jeśli zaś marzy nam się salon loftowo-skandynawski, ciekawą propozycją będą modele ze szklanymi, metalowymi lub drucianymi abażurami.

Salon w stylu skandynawskim - inspiracje w zakresie dodatków

Piątą cechą stylu skandynawskie są oryginalne dodatki. Jakie skandynawskie dodatki do salonu będą najlepiej się w nim prezentować? By wnętrze stało się bardziej przytulne i zachęcało do spędzania czasu, stawiajmy przede wszystkim na wszelkiej maści tekstylia - koce, pledy, narzuty czy poduszki. Dla urozmaicenia wystroju można sięgnąć po dekoracje w innych odcieniach niż biel, beż czy kremowy - doskonale sprawdzą się tu pudrowy róż, rozbielony błękit czy blada żółć.

.
Polecamy