Poszukujesz kuchni wolnostojącej do swojego domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Pomimo tego że w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stały się płyty grzewcze oraz piekarniki do zabudowy, to jednak wciąż spora liczba osób decyduje się na kuchnie wolnostojące. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Kuchnie wolnostojące, w odróżnieniu od modeli przeznaczonych do zabudowy, umożliwiają zarówno pieczenie, jak i gotowanie przy pomocy zaledwie jednego sprzętu. Dzięki temu są bardzo praktyczną i popularną opcją. Sprawdź, jakie są ich wady i zalety.

Kuchnie wolnostojące i ich rodzaje

Dostępne w sklepach kuchnie wolnostojące można podzielić pod względem sposobu działania. Poszczególne modele różnią się od siebie sposobem zasilania piekarnika oraz górnej płyty. Osoby zainteresowane kupnem kuchni wolnostojącej mogą wybrać kuchenkę z:

  • elektryczną płytą i piekarnikiem,
  • płytą gazową i elektrycznym piekarnikiem,
  • gazową płytą i piekarnikiem.


Kuchenka z płytą gazową i elektrycznym piekarnikiem - uniwersalne i praktyczne rozwiązanie


Większość osób poszukujących nowej kuchenki wolnostojącej decyduje się na urządzenie z elektrycznym piekarnikiem i płytą gazową, takie jak kuchenka Gorenje ks5350xf. Jest to pośrednie rozwiązanie, które bardzo dobrze się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Płyta gazowa może zostać wykonana z emalii, szkła, stali bądź też ceramiki. To właśnie jakość zastosowanego materiału decyduje o łatwości utrzymania kuchni w czystości. Elektryczny piekarnik z kolei doskonale sprawdza się w przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. W droższych modelach wyposażony jest w dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają gotowanie na co dzień.

Jednymi z największych zalet tego typu kuchni wolnostojących są t ich umiarkowana cena oraz wysoka funkcjonalność.

Kuchenka wolnostojąca elektryczna - dlaczego warto ją wybrać?

Osoby, które nie mają możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, a nie chcą korzystać z wolnostojącej butli z gazem, mogą zdecydować się na kuchenkę elektryczną. Piekarnik urządzenia zazwyczaj wyposażony jest w górną i dolną grzałkę, które gwarantują wiele możliwości pieczenia. Piekarniki elektryczne często posiadają również dodatkowe funkcje takie jak grill, nawiew bądź też termoobieg.

Jeśli chodzi o płytę elektryczną, to nagrzewa się ona przy pomocy grzałek ukrytych pod jej powierzchnią. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że pole grzewcze szybko osiąga pożądaną temperaturę, co wpływa na przyspieszony proces gotowania. Pola grzewcze nowoczesnych kuchenek elektrycznych dopasowują się do wielkości garnka, co przekłada się na oszczędność energii elektrycznej.

Jako wadę wolnostojących kuchenek elektrycznych można wskazać ich cenę, która jest nieco wyższa niż w przypadku kuchenek gazowych.

Zastanawiasz się nad zakupem zmywarki? Sprawdź nasz poradnik

Kuchnia wolnostojąca gazowa - czy warto się na nią zdecydować?


Osoby z ograniczonym budżetem bardzo często decydują się na kuchnię wolnostojącą w całości zasilaną gazem. Koszt zakupu tego typu sprzętu jest dość niski, jednak jego funkcjonalność bywa ograniczona. O ile płyta gazowa doskonale sprawdza się w codziennym gotowaniu, to piekarnik zasilany gazem pozbawiony jest wielu przydatnych funkcji, takich jak choćby termoobieg. Piekarniki gazowe zazwyczaj wyposażone są w jeden palnik umieszczony na dole urządzenia, toteż sprawdzają się głównie w przypadku zwolenników tradycyjnego pieczenia potraw.

Jeśli chodzi o wolnostojące kuchnie zasilane gazem, to ich ogromnym atutem może być wygląd. W sklepach dostępne są modele stylizowane na retro, co zapewnia bardzo ciekawy efekt wizualny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowej kuchni wolnostojącej?


Jednym z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o kuchnie wolnostojące, jest ich szerokość. Osoby dysponujące niewielką ilością wolnego miejsca w kuchni mogą zdecydować się na model o szerokości 50 centymetrów. W tym przypadku trzeba jednak przygotować się na ograniczoną ilość miejsca na płycie, a także piekarnik węższy niż standardowy. O wiele wygodniejsze w użytkowaniu są modele o szerokości 60 centymetrów,  które jednocześnie są nieznacznie droższe.  Pozostałe wymiary kuchni wolnostojących są ustandaryzowane przez różnych producentów i zazwyczaj wynoszą 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Oczywiście, w sklepach zdarzają się także urządzenia o nietypowych wymiarach, jednak ich wybór jest ograniczony.

Przy wyborze kuchni wolnostojącej warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie i funkcje. Osoby, które dużo i często gotują powinny zainteresować się obecnością termoobiegu, który równomiernie rozprowadza ciepło po komorze piekarnika. Dzięki temu można jednocześnie przyrządzać potrawy nawet na trzech blachach. Ciekawą funkcją jest również grill, który przybiera postać opiekacza zamontowanego w górnej części piekarnika. Dzięki niemu można smakowicie przyrumieniać przyrządzane potrawy. Niewielka część urządzeń wyposażona jest również w rożen obrotowy, umożliwiający pieczenie mięsa na szpikulcu. Jest to funkcja często łączona z grillem.

Wybór kuchni wolnostojących w sklepach jest bardzo szeroki i zróżnicowany, dzięki czemu każdy klient będzie w stanie znaleźć taki model, który najbardziej mu odpowiada.

 Artykuł sponsorowany

.