Parka to trend od wielu sezonów - musisz ją mieć!

Parka na stałe zagościła w świecie mody. Choć przyjęło się, że nie zawsze to, co jest modne, idzie w parze z funkcjonalnością, to męskie kurtki zimowe typu parki zdecydowanie zaliczają się do tych najbardziej przydatnych okryć wierzchnich z wielu powodów. Jakich? Dowiedz się sam, dlaczego w tym sezonie powinieneś zainwestować w męską kurtkę - zimową parkę.

Płaszcz męski typu parka to zdecydowanie najcieplejsze okrycie, jakie możesz nosić zimą. To najlepsze rozwiązanie dla mężczyzn, którzy lubią czuć się komfortowo zimą, nie rezygnując jednocześnie ze stylowego wyglądu. Kurtka parka to przemyślany element męskiej garderoby, dzięki któremu można wyglądać jak milion dolarów, nie wydając fortuny. Tego typu odzież wierzchnia nie musi być przecież droga (wystarczy spojrzeć na oferty sklepów internetowych z odzieżą męską, np. denley.pl) - bo nie jest bynajmniej wykonana z tradycyjnej skóry. Warto poznać wyjątkowo barwną historię tych męskich kurtek zimowych, a tym bardziej docenisz wszystkie zalety parki.

Znana w czasach prehistorycznych

W tradycyjnym ujęciu parka to element odzieży wierzchniej z kapturem, wynaleziony w czasach prehistorycznych przez Eskimosów. Najczęściej wykonywane były ze skór karibu (renifera amerykańskiego) i fok, rzadziej z futra niedźwiedzi polarnych, ptaków, lisów, a nawet łososi. Chociaż "prototyp" stworzyli Inuici, samo słowo "parka" jest rosyjskiego pochodzenia i oznacza "futro renifera", a sam krój męskiej parki obszytej futrem zawdzięczamy amerykańskiej armii.

Od Inuitów po amerykańską armię

To właśnie łatwość poruszania się w niej i odporność na ujemne temperatury skłoniły wojsko do przejęcia i dostosowania kurtki Eskimosów do własnych potrzeb podczas II wojny światowej. Prototypowa kurtka męska parka powstała z bawełny i miała tworzyć wiatroszczelną powłokę w skrajnie ciężkich warunkach. Następnie parki męskie w dalszym ciągu ewoluowały: dodano obszycie kaptura i skrócono długość. Na potrzeby armii wciąż je udoskonalano: produkowano w kilku kolorach, dodano podpinkę z moheru, przednie zapięcie na napy, regulowane mankiety, rozcięcie z tyłu i wypełnienie pikowanym nylonem. Każdy element męskiej kurtki zimowej parki był nieprzypadkowy i służył jakiemuś celowi.

Parki dziś

Obecnie markowe parki męskie są zwykle wykonane z wodoodpornego nylonu, mieszanki poliestru i bawełny. Parki męskie zimowe są zwykle wyposażone w pikowaną podszewkę zapewniającą ciepło. Pikowanie sprawia, że swego rodzaju "kieszonki" wypełnione syntetycznym puchem pozwalają zatrzymać kurtce ciepłe powietrze oddawane przez Twoje ciało. To dlatego właśnie parki puchowe męskie są uważane za najcieplejsze kurtki zimowe zaraz po modelach wykonanych z naturalnych skór (na które to notabene nie każdy może sobie pozwolić, czy to ze względów finansowych, czy etycznych). Fakt, że kurtka typu parka została wynaleziona tak dawno temu i służy nam także w obecnych czasach, jest świadectwem jej nieprzerwanej zdolności do działania nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Co więcej, opiera się corocznym tendencjom do zmiany aktualnych trendów i nie pomylimy się, twierdząc, że nigdy nie wyjdzie z mody.


Jak nosić zimową parkę?

Męskie parki obszyte futrzanym kapturem zapewniają odrobinę luksusu, który sprawia, że modele te pasują nawet do garnituru. Parki można jednak nosić praktycznie ze wszystkim. Są na tyle obszerne i zakrywają tyle ciała, że nie ma znaczenia, co nosisz pod spodem. Tylko upewnij się, że masz dopasowaną parę dżinsów i solidne buty w militarnym stylu, które potęgują jeszcze surowy, miejski charakter parki. Szukaj modeli w neutralnym kolorze: wojskowej zieleni, czerni i brązu, a możesz być pewien, że parka zimowa szybko ci się nie znudzi.

.
Polecamy