Konta osobiste – wszystko, co musisz on nich wiedzieć!

Wybór konta bankowego nie jest wcale łatwą sprawą. Na rynku dostępna jest ogromna liczba ofert różnych banków, które często oferują z pozoru podobne warunki. Jednak aby sprawdzić, czy dane konto naprawdę się opłaca, trzeba uważnie przestudiować regulaminy zapoznać się z różnymi wymogami. Sprawdź, czy wiesz, czym różnią się od siebie konta bankowe!

Posiadanie konta bankowego jest w dzisiejszym świecie niemalże obowiązkowe. Bez niego trudno Ci będzie płacić za zakupy w internecie, czy nawet sklepie osiedlowym. Na konto wpływa również wynagrodzenie za Twoją pracę i inne świadczenia. Jednak trzeba pamiętać, że są różne rodzaje kont, a ich wybór trzeba dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Takie kryteria pozwala ocenić ranking kont osobistych. Dowiesz się z niego,  które banki oferują darmowe prowadzenie rachunku i jakie warunki trzeba spełnić. Jakie konto wybrać?

Jakie są rodzaje kont osobistych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą wybierać spośród różnych rodzajów kont bankowych. Są one przeznaczone do różnych celów i warto wiedzieć, że można posiadać je wszystkie - w jednym lub różnych bankach.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To najpopularniejszy, podstawowy rodzaj konta osobistego. Aby go założyć, często nie trzeba nawet stawiać się osobiście w banku. Sprawdź np. promocję banku Pekao, który oferuje konto "na selfie" - założysz je całkowicie zdalnie. Wybierając konto osobiste, musisz sprawdzić kilka kwestii:

  • jakie są opłaty za prowadzenie rachunku? Często darmowymi nazywane są konta, które zwalniają z opłat jedynie w przypadku wykonywania określonej liczby transakcji lub regularnych wpływów. To nie musi oznaczać, że dane konto jest nieopłacalne. Jeśli bez problemu jesteś w stanie dotrzymać tych warunków, a inne zalety tego konta są dla Ciebie ważne, to warto otworzyć taki rachunek.
  • ile wynoszą prowizje za wypłatę z bankomatu? W przypadku wypłaty z bankomatów należących do danego banku zwykle takie wypłaty są darmowe.  Jednak prowizje za korzystanie z bankomatów innego banku mogą być spore. Warto więc dokładnie przyjrzeć się tej kwestii.
  • czy interfejs jest przyjazny i funkcjonalny? Zdecydowaną większość transakcji związanych z kontem będziesz wykonywać przez internet, dlatego komfort obsługi strony internetowej danego banku jest ważny. Warto także sprawdzić, czy aplikacja na telefon będzie działała płynnie i intuicyjnie. Część banków, za darmo, umożliwia także korzystanie z narzędzi, które ułatwiają utrzymanie kontroli nad domowym budżetem.

Sprawdź również Najlepsze konto osobiste w banku. Jakie powinno być?

Konto oszczędnościowe

Ciekawym rozwiązaniem jest także konto oszczędnościowe. Wiele osób decyduje się na założenie takiego rachunku, aby móc w jednym miejscu gromadzić swoje bieżące oszczędności. Wbrew pozorom nie musisz mieć dużego kapitału, aby otworzyć takie konto. Często nie ma nawet dolnego progu kwot, dla których możesz otworzyć konto oszczędnościowe. Oprocentowanie na takim rachunku może wydawać się niskie, szczególnie w porównaniu do zysków, jakie oferują inne instrumenty finansowe. Jednak należy pamiętać, że, w przeciwieństwie do różnych inwestycji, lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym nie jest obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Jakie są inne plusy konta oszczędnościowego?

  • Dużą zaletą jest także fakt, że masz stały, nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy. Warto jednak zwrócić uwagę na koszt takich wypłat. Często spotykaną praktyką jest limit darmowych przelewów z konta oszczędnościowego.
  • Możesz na nim odkładać nawet małe sumy. Nie musisz również robić tego regularnie. Taka swoboda bardzo ułatwia oszczędzanie.
  • Aby wydać pieniądze z konta oszczędnościowego, zwykle musisz je najpierw przelać na swój podstawowy rachunek. Dzięki temu łatwiej jest się powstrzymać od ich wydawania. Niektórym osobom może to pomóc w oszczędzaniu.
  • Rachunki oszczędnościowe są oprocentowane lepiej niż zwykłe konta osobiste. Nie są to bardzo atrakcyjne stawki, ale lepsze to, niż nic, szczególnie biorąc pod uwagę zjawiska takie, jak inflacja, która obniża realną wartość pieniędzy.

Konto walutowe

Kolejnym rodzajem konta, są rachunki walutowe. Dzięki nim część swojego kapitału możesz trzymać w obcej walucie. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, lub dokonują płatności na rzecz firm spoza Polski. Gromadzenie kapitału w różnych walutach może także być pewnego rodzaju inwestycją. Waluty takie jak euro czy dolar zapewniają oszczędnościom większą stabilność i ochronę przed silnymi wahaniami kursów złotego.

Czy mogę mieć kilka kont bankowych?

Wiele osób zastanawia się, czy może otworzyć więcej niż jedno konto osobiste, czy oszczędnościowe. To nie tylko dopuszczalne - takie działanie często jest wręcz wskazane. Aby efektywnie zarządzać swoim kapitałem, warto poznać ofertę różnych banków i wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania. Pamiętaj jednak o dotrzymywaniu warunków promocji, w innym przypadku banki naliczą dodatkowe opłaty.

Artykuł sponsorowany

.
Polecamy