Co to są sporty indywidualne? Lista najpopularniejszych

Sporty indywidualne nie wymagają akompaniamentu podczas treningu i ćwiczeń. W związku z tym można je uprawiać samodzielnie, nie rywalizując z innymi, ale z samym sobą. Przeciwnikiem i partnerem sportowca jest on sam. Większość sportów indywidualnych ma tak skonstruowane zasady, aby za każdym razem można było doskonalić swoje umiejętności i poprawiać wyniki. Jakie są ciekawe sporty indywidualne?

Pływanie - jeden z najpopularniejszych sportów indywidualnych

Pływanie jest z pewnością ciekawym sportem indywidualnym, który dobroczynnie wpływa na cały organizm. Po pierwsze obniża wiek biologiczny. Badania donoszą, że osoby pływające regularnie, biologicznie są nawet 20 lat młodsze. Pływanie poprawia także funkcjonowanie układów krążenia i nerwowego. Po drugie uwalnia od stresu i depresji. Pływanie jak każdy wysiłek powoduje uwolnienie endorfin do krwi, czyli tzw. hormonu szczęścia. Rytmiczne oddychanie i specyficzna praca mięśni pozwala porównać pływanie do innego sportu indywidualnego jak joga, a otaczająca nas woda wpływa relaksująco.

Sporty indywidualne i drużynowe można obstawiać w polskich legalnych serwisach bukmacherskich. Do grona najlepszych i najpopularniejszych zalicza się STS, który działa na rynku już kilkanaście lat. Bukmacher charakteryzuje się szeroką ofertą zakładów nawet na te mniej popularne dyscypliny i ligi, atrakcyjnymi kursami, świetną aplikacją mobilną i różnorodnymi metodami płatności, w tym także PayPal, Neteller i Skrill. Sprawdź, co daje sts kod promocyjny i jak wyglądają warunki skorzystania z bonusów dla nowych użytkowników!

Windsurfing lodowy - ciekawy sport indywidualny dla poszukiwaczy mocnych wrażeń

Windsurfing lodowy to połączenie klasycznego windsurfingu z taflą lodu. Polega on na tym, że zamiast dobrze nam znanej deski windsurfingowej jest tzw. iceboard, czyli deska wyposażona w dwie płozy z tyłu oraz jedną z przodu. W zależności od zaśnieżenia tafli lodowej można na przodzie deski zamocować dodatkową nartę. Rywalizacja w tym ciekawym indywidualnym sporcie polega na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy.

Jazda na deskorolce - ciekawy sport indywidualny szczególnie dla dzieci

Jazda na deskorolce to trudny technicznie sport indywidualny, mimo że może wyglądać z pozoru na bardzo łatwy. Wymaga on jednak dużo cierpliwości i dobrej koordynacji ruchowej. Skateboarding dla początkujących charakteryzuje się umiejętnością utrzymania się na deskorolce i odpychania nogami, aby przemieścić się z miejsca na miejsce. Praktykują go głównie dzieci i młodzież, które do jazdy na deskorolce wykorzystują takie rodzaje deskorolek jak:

 • Klasyczna - umożliwia podstawowe tricki i ma zaokrąglone końce oraz cztery koła,
 • Longboard - ma cztery kółka, ale jest znacznie dłuższa od odmiany klasycznej (około 130 cm),
 • Fishboard - krótka deskorolka służąca głównie do przemieszczania się po mieście,
 • Waveboard - deskorolka dla zaawansowanych osób uprawiających ten ciekawy sport indywidualny. Deska ma tylko dwa koła, co sprawia, że ciężko złapać na niej równowagę.


Wspinaczka ściankowa

Wspinaczka ściankowa to sport zdecydowanie indywidualny, który nie tylko wzmacnia i rzeźbi ciało, ale także dostarcza niezapomnianych wrażeń i emocji. Pomimo obecnie panującego przekonania, ten ciekawy sport indywidualny jest całkowicie bezpieczny i nie zagraża naszemu życiu oraz zdrowiu.

Najczęściej we wspinaczce ściankowej wykorzystuje się wieże ciśnień, szyby wind lub ściany budynków czy specjalnie zaprojektowane do tych celów obiekty. Konstrukcja ściany składa się z rusztowania wspartego o ścianę lub dach. Do niego przymocowane są płytki ze sklejki, na których naniesiona jest siatka otworów, w które wkręcone są śruby mocujące chwyty.

Wspinaczka jest uniwersalnym sportem indywidualnym pod względem przygotowania fizycznego i przeznaczonym dla każdego. Do wspinaczki wykorzystuje się specjalny sprzęt:

 • Magnezja,
 • Buty,
 • Karabinek (przyrząd asekuracyjny),
 • Uprząż wspinaczkowa.


Nurkowanie z rurką - ciekawy sport indywidualny podczas wakacji i urlopów

Snorkeling to sport polegający na nurkowaniu z rurką i maską po akwenie wodnym (najczęściej basen lub morze). Nurkowanie z rurką głównie kojarzy nam się jako ciekawy sport indywidualny uprawiany szczególnie w lokalizacjach kurortów. Daje możliwość obserwowania podwodnego świata w naturalnym otoczeniu. Snorkeling, można śmiało uprawiać niezależnie od grupy wiekowej ze względu na mały wysiłek. Niezbędne wyposażenie obejmuje rurkę do oddychania, okulary lub maskę oraz płetwy, aby zwiększyć wydajność w wodzie.

Kajakarstwo górskie

Ostatnim ciekawym sportem indywidualnym na naszej liście jest kajakarstwo górskie. Sport ten polega na pływaniu jednoosobowym kajakiem po górskich rzekach i zapewnia niezapomniane emocje oraz wzrost adrenaliny. Kajakarstwo górskie wymaga od osoby posiadania dużych umiejętności oraz dobrej kondycji fizycznej. Obowiązkowe wyposażenie kajakarza górskiego to:

 • Kajak,
 • Wiosło,
 • Pianka termiczna,
 • Kask,
 • Kamizelka asekuracyjna.

W kajakarstwie górskim jako jednym z najciekawszych sportów indywidualnych często dochodzi do wywrotek, dlatego sprzęt ma specjalną konstrukcję, która jest wytrzymała i chroni kajakarza od uderzeń i ułatwia akcje ratunkowe.

Artykuł sponsorowany

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy