Reklama

Beata Ścibakówna

Piątek, 5 stycznia 2024 (15:03) Aktualizacja Wtorek, 30 kwietnia 2024 (11:59)
Pochodząca z Lubelszczyzny Beata Ścibakówna, wcielając się w role filmowe czy teatralne, od lat zdobywa serca widzów i krytyków. Wśród młodego pokolenia artystów uważana jest za inspirującą ikonę. Jakie osiągnięcia i nagrody ma na swoim koncie? Jak potoczyło się jej życie prywatne i zawodowe?
Beata Ścibakówna - najważniejsze informacje
Beata Ścibakówna /Źródło: AIM

Beata Ścibakówna - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    28.04.1968

  • Miejsce urodzenia:

    Zamość

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "Na dobre i na złe",
    • "Samo życie"
 

Biografia Beaty Ścibakówny

Beata Ścibakówna, a właściwie - Beata Lucyna Ścibak-Englert, urodziła się 28 kwietnia 1968 roku w Zamościu. Jest zodiakalnym Bykiem i ma 170 cm wzrostu.
Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Uczyła się także w szkole muzycznej, w klasie wiolonczeli. Po maturze dostała się do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą z powodzeniem ukończyła w 1992 roku. Wiadomo także, że zanim się tam dostała, zdawała do Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Już jako studentka Beata Ścibakówna zadebiutowała na deskach teatru - w 1990 roku wcieliła się w postać Zosi w przedstawieniu “Pan Tadeusz”, które to reżyserował Jan Englert. W okresie od 1992 do 1997 roku występowała w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.
Od 1997 roku związana była z warszawskim Teatrem Narodowym. Jej talent aktorski, widzowie mogli podziwiać także w Teatrze Komedia, Teatrze Bajka, Teatrze Dramatycznym Polonia oraz Teatrze Muzycznym Syrena.
W 1992 roku Beata Ścibakówna zadebiutowała na szklanym ekranie w filmie fabularnym “Wszystko, co najważniejsze”, a później w komedii sensacyjnej “Wielka wsypa”.
Rozpoznawalność i sławę zapewniły jej role lekarza kardiologa w serialu telewizyjnym, emitowanym na kanale Polsat - “Samo życie”, ordynator dr Orlickiej, w serialu medyczno-obyczajowym “Na dobre i na złe”, czy anestezjologa w serialu “Diagnoza”, gdzie występowała między innymi ze swoim mężem i córką.

Udział w programie “Gwiazdy tańczą na lodzie”

W 2008 roku Beata Ścibakówna wzięła udział w trzeciej edycji programu rozrywkowego Telewizji Polskiej - “Gwiazdy tańczą na lodzie”. W programie partnerował jej łyżwiarz Radek Dostál. Zajęła w nim czwarte miejsce.
Beata Ścibakówna, wspominając udział w programie, mówiła - "Zarobiłam niemałe pieniądze i przeznaczyłam je na produkcję spektaklu teatralnego. Mniej grałam w Teatrze Narodowym, więc sama wyprodukowałam przedstawienie".

Rodzice i rodzeństwo

Beata Ścibakówna urodziła się w rodzinie laborantki oraz dyrektora transportu w zakładach mięsnych. Jej rodzice nie mieli nic wspólnego ze światem aktorskim. Ma jednego brata. W krótkim czasie Ścibakówna straciła oboje rodziców. W 2013 roku zmarł ojciec, natomiast w 2014 roku aktorka pogrążyła się w żałobie po matce.

Związek z Janem Englertem

Beata Ścibakówna, kiedy poznała swojego przyszłego męża była studentką, natomiast Jan Englert był rektorem uczelni. Różnica wieku pomiędzy zakochanymi wynosiła 25 lat.
Ich związek wzbudzał spore kontrowersje. Ścibakówna obawiała się, iż będzie oskarżana o to, iż związała się z Englertem ze względu na jego sławę. W 1995 roku aktorka wyszła za swojego ukochanego. Co ciekawe, nie zdecydowała się na przyjęcie jego nazwiska, ponieważ jak sama powiedziała - “Nie podpierałam się jego nazwiskiem, a on nigdy niczego specjalnie dla mnie nie wyreżyserował. Chciałam iść od początku swoją drogą i to się udaje”. Para w 2020 roku świętowała dwudziestą piątą rocznicę ślubu,  
W 2000 roku na świat przyszła ich córka Helena. Dziewczyna tak jak i jej sławni rodzice działa w branży aktorskiej.

Nagrody i osiągnięcia

W 1995 roku za wcielenie się w postać Klary w sztuce, reżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego - “Śluby Panieńskie”, Beata Ścibakówna na Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu, otrzymała wyróżnienie.
Za wcielenie się w rolę Elwiry w przedstawieniu teatralnym “Mąż i żona”, reżyserowanym przez Jana Englerta, Beata Ścibakówna na XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” zdobyła nagrodę, w kategorii “rola kobieca”.
W 2005 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Beatę Ścibakównę Srebrnym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi.

Beata Ścibakówna - Wiadomości

Beata Ścibakówna - Zdjęcia