Uwaga! TVN: Sławna malarka, zrujnowany dom i 70 psów

W domu pani Bożeny Wahl mieszka prawie 70 psów. Wszystkie są dla niej niezwykle ważne. W opiece nad zwierzętami, artystce pomaga przyjaciółka Wanda Olendzka. Jednak dom jest zdewastowany, psy chore, a kobiety same wymagają codziennej opieki i wsparcia.

- Sytuacja jest patowa. Obawiam się, że jest to finisz tego przytuliska. Mam na myśli wszystkie psy, które mam w domu – mówi pani Bożena.

Dziesięć lat temu służby zlikwidowały prowadzone przez kobietę schronisko dla psów. Artystka obiecała wówczas, że nie będzie przygarniała już bezpańskich zwierząt. Tymczasem na posesji powstało kolejne przytulisko. Pojawiły się także szczury.

- Przejęliśmy schronisko w momencie, kiedy było w nim prawie 800 psów. Wszystkie były w bardzo złym stanie. Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury w Warszawie pokazując, jak to wszystko wygląda. Prokuratura stwierdziła, że nic się nie dzieje i umorzyła swoje postępowanie – mówi Agnieszka Piotrowska z Fundacji „Ostatnia Szansa” i dodaje: Teraz na jej posesji są szczury wielkości kotów. Mamy nagrane filmiki, które wysyłaliśmy do powiatowego inspektoratu weterynarii. Widać na nim jak pani Bożena karmi szczury, zbiega ich się multum.

Piotrowska zaznacza też, że mimo kontroli służb nic się nie zmienia.
- Psów przybywa. Dalej nie są leczone i nic się nie dzieje – zaznacza Piotrowska.

Bożena Wahl jest znaną malarką. Jej prace pokazywane były w uznanych, światowych galeriach. W latach osiemdziesiątych, razem z siostrą bliźniaczką Alicją Wahl, artystka prowadziła galerię, gdzie wystawiano prace najwybitniejszych polskich artystów.

- To była artystyczna bohemą Warszawy, salon, gdzie skupiało się artystyczne życie. Tam artyści mogli sprzedawać swoje prace nie konsultując się z władzami. A siostry Wahl miały wystawy w najlepszych miejscach na świecie. Słyszał o nich Paryż, Berlin, Szwecja, Stany Zjednoczone. Na ówczesne czasy, kiedy tworzyły, było to niesłychane - podkreśla Anita Wolszczak-Karasiewcz, historyk sztuki.

Dzisiaj Bożena Wahl jest samot
Najlepsze tematy