Reklama

“Koło Fortuny”

Środa, 3 stycznia 2024 (11:20) Aktualizacja Środa, 3 stycznia 2024 (11:21)
Trudno uwierzyć, że teleturniej “Koło Fortuny” zadebiutował w polskiej telewizji w 1992 roku. Przez pierwsze lata emisji program był prawdziwym fenomenem. Możliwość wygrania nieprawdopodobnie luksusowych, jak na tamte czasy nagród (samochodu, sprzętu AGD i RTV) sprawiała, że przed telewizorami zasiadały miliony Polaków. Kto był pomysłodawcą programu? W jaki sposób teleturniej zapisał się na stałe w naszej pamięci?
“Koło Fortuny” - najważniejsze informacje
"Koło fortuny" /materiały prasowe

“Koło Fortuny” - najważniejsze informacje

  • Typ produkcji:

    program TV

  • Rok:

    1992

  • Prowadzący:

    • Rafał Brzozowski,
    • Norbi,
    • Wojciech Pijanowski,
    • Jerzy Bończak,
    • Andrzej Kopiczyński,
    • Paweł Wawrzecki,
    • Stanisław Mikulski,
    • Krzysztof Tyniec
  • Obsada:

“Koło Fortuny”: historia programu

“Koło Fortuny” powstało na licencji amerykańskiego programu “Wheel of Fortune”, którego pierwszy odcinek został wyemitowany w 1975 roku. Chociaż od jego premiery minęło prawie 50 lat, nadal cieszy się dużą popularnością i cały czas nagrywane są nowe odcinki. Sam format programu został zrealizowany w ponad 60 krajach na całym świecie. W Polsce “Koło Fortuny” zadebiutowało w roku 1992, w TVP. 
W swojej historii program dwukrotnie był zdejmowany z anteny, ale po kilkuletniej przerwie powracał. Ostatni raz na antenę powrócił w 2017 roku i nadal cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów.

Wojciech Pijanowski — pomysłodawca i pierwszy prowadzący

Do Polski teleturniej został sprowadzony przez Wojciecha Pijanowskiego oraz Pawła Hanczakowskiego na podstawie licencji Sony Pictures Entertainment. Sam Pijanowski był również pierwszym gospodarzem programu. Miał on przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ w tamtych czasach programy nagrywane były na żywo. Chociaż pomyłki i gafy zdarzały się zarówno prowadzącemu, jak i uczestnikom, a sprzęt czasami nie chciał współpracować, to Wojciech Pijanowski zawsze potrafił wyjść z takich sytuacji obronną ręką, obracając je w żart lub zachowując się tak, jakby były one zamierzone.
W jednym z wywiadów przyznał również, że nie spodziewał się, iż program okaże się takim hitem. Nie tylko wśród telewidzów chcących wziąć w nim udział, ale i sponsorów, którzy chcieli przekazywać nagrody, a tym samym zareklamować się szerokiemu gronu odbiorców. Jedną z firm, która chciała przekazać nagrodę dla zwycięzcy programu, była kopalnia, która zaoferowała kilkanaście ton węgla. Oferta została przyjęta, a węgiel był nagrodą w odcinku specjalnym programu i ostatecznie trafił do Domu Dziecka.

Zasady programu “Koło Fortuny”

Zasady programu “Koło Fortuny” są proste, chociaż na przestrzeni lat wprowadzono niewielkie zmiany w formacie. W każdym odcinku programu bierze udział trzech zawodników. Gra polega na losowaniu kwot na tytułowym kole, dobieraniu liter i odgadywaniu haseł. Chociaż teleturniej nie jest skomplikowany, to dostarcza sporych emocji, bowiem nie wszystko zależy od zawodnika i jego wiedzy, ale także szczęścia przy kręceniu kołem. 
Program podzielony jest na kilka rund. Runda 1, 3 i 5 to rundy klasyczne, w których każdy z zawodników kręci kołem i podaje litery. Uczestnik otrzymuje na swoje konto kwotę pomnożoną przez wielokrotność występowania odgadniętej litery w haśle lub nagrodę rzeczową, jeśli taką wylosuje. Runda kończy się po odgadnięciu hasła przez któregoś z uczestników.
Runda numer 4 i runda startowa odbywają się na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. W podanym na tablicy haśle zaczynają pokazywać się kolejne litery w przypadkowej kolejności. Rundę wygrywa zawodnik, który jako pierwszy naciśnie na pulpicie przycisk i poda prawidłowe hasło.
W rundzie ze stałą stawką, czyli rundzie drugiej zawodnicy nie kręcą kołem przed każdym podaniem litery. Stawka za każdą spółgłoskę zostaje ustalona na początku rundy przez zakręcenie kołem przez wybranego gracza.
Ostatnią rundą jest oczywiście finał, a przechodzi do niego zawodnik, który zgromadził na swoim koncie najwięcej pieniędzy. Pozostali gracze otrzymują zgromadzone pieniądze i nagrody rzeczowe.
W finale na tablicy pojawia się hasło, a prowadzący podaje stały zestaw liter (R, S, T, L, N, E). Po ich odsłonięciu zawodnik podaje swoje trzy spółgłoski i jedną samogłoskę, a po odsłonięciu ostatniej litery ma 10 sekund na podanie prawidłowego hasła.
Nagrodą w finale są pieniądze. Przed rozpoczęciem rundy finałowej gracz losuje jedną z kopert, w której podana jest kwota wygranej. O jej wysokości zawodnik dowiaduje się jednak dopiero po zakończeniu rundy. Kwoty w kopertach zaczynają się od 10 000 zł, a najwyższą wygraną jest aż 100 000 zł.

Jak wygląda koło z “Koła Fortuny”?

Najważniejszym elementem programu jest oczywiście koło, którym kręcą zawodnicy. Jest ono podzielone na kilkanaście pól. Na większości z nich znajdują się kwoty, których wielokrotność (w zależności od występowania danej litery w haśle) otrzyma gracz. Oprócz tego na kole znajdują się takie pozycje jak: “NAGRODA”, “ZŁOTA KARTA”, “STOP” oraz słynny “BANKRUT” po wylosowaniu którego uczestnik traci wszystkie pieniądze i nagrody zgromadzone w danej rundzie.

Prowadzący edycje “Koła Fortuny”

Pierwszym prowadzącym Program “Koło Fortuny” był oczywiście Wojciech Pijanowski, a pierwszą hostessą Magda Masny. Wiele osób uważa, że to właśnie ta dwójka przyczyniła się po części do ogromnej popularności pierwszych odcinków “Koła Fortuny”. Humor pana Wojciecha i wdzięk pani Magdy są czymś, za czym spora liczba widzów nadal tęskni i czego brakuje w nowych edycjach teleturnieju.
Po nagraniu prawie 500 odcinków “Koła Fortuny” Wojciech Pijanowski zrezygnował z jego prowadzenia. Zastąpili go kolejno: Jerzy Bończak, Andrzej Kopiczyński, Paweł Wawrzecki i Stanisław Mikulski. W 1998 roku program zdjęto z anteny.
“Koło Fortuny” wróciło do ramówki w latach 2007-2009 i wówczas jego prowadzącym został Krzysztof Tyniec. Kolejną odsłonę programu rozpoczętą w 2017 roku prowadził początkowo Rafał Brzozowski, jednak w lipcu 2019 poinformowano, że odejdzie on z programu na rzecz Norbiego (zastępując go jednocześnie w “Jaka to melodia?”)
Warto też wspomnieć, że w nowej edycji “Koła Fortuny” zmieniła się rola asystentki prowadzącego, która początkowo zajmowała się jedynie odsłanianiem liter i prezentowaniem nagród. Aktualnie częściej przebywa ona z prowadzącym, tworząc z nim duet i razem z nim wyjaśnia zasady rund oraz prowadzi rozmowy z uczestnikami.

Zabawne wpadki w programie

Na hasło ”Koło Fortuny” wielu Polaków, zwłaszcza tych pamiętających pierwszą odsłonę programu, uśmiecha się z sentymentem. Program budził wówczas wielkie emocje, a niektóre wpadki wspominane są do dziś. Jak choćby ta, kiedy Wojciech Pijanowski zamiast powiedzieć, z jakiej kategorii pochodzi hasło, po prostu podał je uczestnikom mówiąc: kategoria - słoń w składzie porcelany.
Również powiedzenia Pijanowskiego do jego asystentki Magdy - “Magdo, pocałuj pana” czy “Magdo, odsłoń panu cztery litery”, zapisały się na stałe w pamięci telewidzów i bawią ich do dziś.

“Koło Fortuny” - Wiadomości