Reklama

Joanna Racewicz

Joanna Racewicz jest polską dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Pracowała w telewizji TVP, jak i TVN, a w 2018 roku także w Polsat News. Jak rozwijała się jej kariera?
Joanna Racewicz - najważniejsze informacje
Joanna Racewicz /Michal Baranowski /AKPA

Joanna Racewicz - najważniejsze informacje

Joanna Racewicz jest polską dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Pracowała w telewizji TVP, jak i TVN, a w 2018 roku także w Polsat News. Jak rozwijała się jej kariera?

Młodość 

Joanna Racewicz urodziła się 24 maja 1973 roku w Hrubieszowie. Na początku uczyła się w Szkole Podstawowej nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie. Później uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Natomiast po przeprowadzce do Zamościa pobierała nauki w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego. Później ukończyła polonistykę oraz studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Kariera

Początkowo dziennikarka współpracowała z lokalnymi mediami w Zamościu. Tam pisała artykuły do „Kroniki Tygodnia” i przygotowywała reportaże dla zamojskiego oddziału radia RMF FM. Później Joanna Racewicz przeprowadziła się do Warszawy i tam odbyła staż w TVP1, a dokładniej w redakcji „Teleexpressu”.

W latach 1999-2006 Joanna pracowała na stanowisku reportera i prezentera w serwisie informacyjnym TVP2 „Panorama”. W związku z tym w 2004 roku została nominowana do nagrody Telekamery magazynu „Tele Tydzień”. Tego samego roku udzieliła tygodnikowi „Gala” wywiadu, który spotkał się z reakcją ze strony Komisji Etyki TVP. Ta stwierdziła, że publikacja „została opatrzona informacjami o charakterze reklamowym” (chodziło tutaj o sponsorowaną aranżację strojów i wnętrz), naruszając tym samym punkt 13. oraz 14. „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej”. 

W 2006 roku Joanna Racewicz postanowiła odejść z Telewizji Polskiej i przenieść się do konkurencyjnej stacji – TVN-u. Później w latach 2007-2010 prowadziła cykl „Dom otwarty” w programie śniadaniowym „Dzień dobry TVN”. Natomiast w TVN Style współprowadziła program „Sekrety Mądrej Niani” razem z Aleksandrą Wielgus.

W 2010 roku po śmierci męża dziennikarka zdecydowała się zawiesić karierę. Natomiast w kwietniu 2011 roku Joanna Racewicz wydała książkę zadedykowaną mężowi Pawłowi i synowi Igorowi pt. „12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie”. Zawiera ona rozmowy przeprowadzone przez nią z kobietami, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W kwietniu 2012 roku wydała drugą część „12 rozmów o pamięci. Oswajanie nieobecności”, w której o stracie opowiedzieli mężczyźni.

Od stycznia 2011 roku prezenterka ponownie prowadziła w TVP2 „Panoramę”, a w latach 2011-2012 „Autorski przegląd prasy” w porannym programie „Pytanie na śniadanie”. Natomiast od listopada 2012 roku do czerwca 2014 roku była gospodynią „Reporter Polski”. Później w „Pytaniu na śniadanie” w 2013 roku na zmianę z Hanną Lis, dziennikarka przeprowadzała wywiady w ramach programowego cyklu „Kobiecy punkt widzenia”. W TVP Info w latach 2013-2014 prowadziła „Panoramę dnia”, a od 2014 do 2016 roku robiła wywiady w programie „Po przecinku”. Jeszcze w 2016 roku Joanna Racewicz prowadziła „Polonia 24” w TVP Polonia, a w latach 2016-2018 „Pytanie na śniadanie”.

Współpraca Joanny Racewicz z Telewizją Polską zakończyła się w nieprzyjemny sposób. Prezenterka została zwolniona z powodu domniemanego lokowania przez nią produktów w programie „Pytanie na śniadanie”. Według kierownictwa złamała etykę dziennikarską. 

W 2018 roku dziennikarka rozpoczęła pracę w Polsat News, a rok później zadebiutowała na antenie radiowej Jedynki, współprowadząc audycję „Cztery pory roku”.

Życie prywatne

W 2004 roku Joanna Racewicz wyszła za mąż za porucznika Pawła Janeczka, który pełnił funkcję oficera BOR przy prezydencie Polski. Po czterech latach na świat przyszedł ich syn Igor. Mąż dziennikarki zginął w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Joanna Racewicz - Wiadomości

Joanna Racewicz - Zdjęcia

Joanna Racewicz - Wideo