Reklama

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr należy do czołówki polskich aktorów. Jego ogromny talent mogliśmy podziwiać w dziesiątkach produkcji. Jest także reżyserem i profesorem sztuk teatralnych. Jak potoczyła się jego kariera?
Jerzy Stuhr - najważniejsze informacje
Jerzy Stuhr /KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News /East News

Jerzy Stuhr - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    18.04.1947

  • Miejsce urodzenia:

    Kraków

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "Seksmisja",
    • "Shrek",
    • "Kiler",
    • "Kiler-ów 2-óch"
  • Nagrody:

    Orzeł (Polska Akademia Filmowa), Złoty Lew

Jerzy Stuhr należy do czołówki polskich aktorów. Jego ogromny talent mogliśmy podziwiać w dziesiątkach produkcji. Jest także reżyserem i profesorem sztuk teatralnych. Jak potoczyła się jego kariera?

Dzieciństwo

Jerzy Stuhr pochodzi z Krakowa. Urodził się 18 kwietnia 1947 r. jako syn prokuratora. Jego rodzina od pokoleń jest związana z Krakowem, a wywodzi się z Austrii. Stuhr oprócz szkoły teatralnej ukończył także studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiut

Po studiach aktorskich Jerzy Stuhr rozpoczął pracę w Starym Teatrze. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1971 w epizodycznej roli w filmie „Milion za Laurę”. Później pojawiał się m.in. w filmach Andrzeja Żuławskiego i Jerzego Gruzy.

Zdobycie popularności

Pierwsze wielkie role Stuhra to kreacje w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Spokój” (1980) oraz „Blizna”. W tym samym czasie pojawił się w znanym „Wodzireju”. Tych kilka występów na zawsze ugruntowało jego pozycję jako utalentowanego, poważnego aktora ostrożnie dobierającego role. W latach 70. związał się jednak także z działalnością kabaretową: jego kultowe „Śpiewać każdy może”, z którym wystąpił w 1977 r. w Opolu, zna chyba każdy Polak.

Równocześnie Jerzy Stuhr prowadził programy telewizyjne z cyklu „Spotkanie z Balladą”.

Dalsza kariera

Szeroka publiczność poznała Jerzego Stuhra jako Maksa z kultowej komedii „Seksmisja” z 1983 r. oraz Kilkujadka z „Kingsajzu” (1987). Pod koniec lat 80. wystąpił także w „Pociągu do Hollywood”, a w latach 90. zagrał w „Uprowadzeniu Agaty” i ”Trzech kolorach. Białym”.

Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych ról jest komisarz Ryba w komediach „Kiler" i Kiler-ów 2-óch”. Te produkcje zakończyły jego długoletnią współpracę z reżyserem Juliuszem Machulskim, która przyniosła Stuhrowi wielką sławę.

W tym czasie spróbował także swoich sił jako reżyser. W podwójnej roli aktora i reżysera pojawił się w filmach „Spis cudzołożnic”, „Historie miłosne” oraz „Tydzień z życia mężczyzny”, a także w „Pogodzie na jutro” z 2003 r.

Od 1998 r. Jerzy Stuhr udziela swojego głosu w dubbingu. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych ról jest Osioł w serii „Shrek” oraz Gargamel ze „Smerfów”. Poświęca się także działalności naukowej – dwukrotnie był rektorem krakowskiej PWST – i pisarskiej. Swoją pierwszą książkę wydał w 1992 r. pod wpływem przeżyć po zawale serca („Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”). Opublikował także rodzinną publikację „Stuhrowie. Historie rodzinne”, a wspólnie z córką wydał książeczkę dla dzieci „Kto tam zerka na Kacperka”.

W 2021 r. wystąpił w filmie „Sonata”. Wiemy jednak, że w tym samym roku aktor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi: przeszedł nowotwór krtani oraz udar mózgu.

Nagrody

Jerzy Stuhr jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich aktorów. Jest m.in. laureatem Brązowych Lwów Gdańskich, Orłów, Złotej Kaczki oraz Polskiej Nagrody Filmowej. Otrzymał także wyróżnienia za swoje osiągnięcia teatralne, reżyserskie, scenopisarskie i literackie.

Rodzina

Żoną Jerzego Stuhra od 1971 r. jest Barbara Kóska, skrzypaczka i jego koleżanka z dzieciństwa. Mają dwoje dzieci – Macieja, który także jest aktorem, i Mariannę, graficzkę warsztatową.

Jerzy Stuhr - Wiadomości

Jerzy Stuhr - Zdjęcia