Reklama

FAME MMA

Środa, 30 sierpnia 2023 (10:54) Aktualizacja Środa, 30 sierpnia 2023 (11:12)
Fame MMA to największa w Polsce federacja zajmująca się organizacją gali typu freak fight. Zaczynała jako małe wydarzenie mające rozwiązać spory pomiędzy włodarzami a innymi twórcami internetowymi, ale wraz z kolejnymi odsłonami dosłownie przeistaczała się w kurę znoszącą złote jaja. Jakie były początki Fame MMA i czy wszystkie jej inicjatywy wypaliły?
FAME MMA - najważniejsze informacje
Gala FAME MMA /Krzemiński Jordan /AKPA

FAME MMA - najważniejsze informacje

  • Data rozpoczęcia:

    22.05.2018

 

Jak powstało FAME MMA? Geneza i podstawowe informacje

Fame MMA to polska federacja freak fightowa organizująca walki głównie w formule MMA, w których walczą youtuberzy, influencerzy i inni twórcy internetowi, a także raperzy, celebryci i osobistości medialne. Jej właścicielami są Wojciech Gola, Michał „Boxdel” Baron, Krzysztof Rozpara i Rafał Pasternak
W kolejnych edycjach gali mierzyli się m.in. Zusje (dawniej Luxuria Astaroth), Lil Masti, LinkMaster, Tromba, Boxdel, Kubańczyk, Don Kasjo, Rafonix, Popek, Blonsky, Nitro, Tańcula, Sobota, Sylwester Wardęga. 

Kto wymyślił FAME MMA?

Pomysłodawcą wydarzenia był Wojciech Gola, który obserwował emocje, jakie wywoływały w widzach starcia influencerów oraz zainteresowanie Polaków sportami walki. Zaproponował Michałowi Baronowi, aby nie rozstrzygał swojego konfliktu ze streamerem „Guzikiem” w zaproponowanej formie – pojedynczego pojedynku, ale na zorganizowanej gali. W ten sposób 30 czerwca 2018 r. na Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie odbyła się pierwsza gala Fame MMA.

Konwencja wydarzenia

Gale Fame MMA są organizowane kilka razy do roku. Wstęp na wydarzenia jest płatny, a cena biletu jest uzależniona od klasy miejscówki. Ponadto gale są transmitowane na żywo poprzez system PPV (pay-per-view) m.in. na oficjalnej stronie internetowej Fame oraz platformie Polsat Box i Polsat Box Go. Same wydarzenia mają profesjonalną oprawę audiowizualną i organizowane są na największych obiektach widowiskowych w kraju, takich jak Arena Gliwice czy łódzka Atlas Arena.

Gale poprzedzone są szeregiem transmisji online, które mają wzbudzić zainteresowanie widzów. Są to przede wszystkim konferencje, na których konfrontuje się pomiędzy sobą przeciwników i przeprowadza tzw. face to face. Drugim rodzajem wydarzeń stanowiących rozgrzewkę przed walką jest cage, gdzie zawodnicy mierzą się z często niewygodnymi pytaniami prowadzącego i telefonami od widzów. Transmisje te są transmitowane na oficjalnym kanale Fame MMA w serwisie YouTube.

Jak odbierane są gale FAME MMA?

Początkowo gala freak fightowa była odbierana przez widzów jako wydarzenie typowo rozrywkowe, pozbawione walorów sportowych. Szczególnie negatywnie nastawienie reprezentowały osoby związane ze środowiskiem MMA, zarzucające organizacji psucie wizerunku sportów walki. Jednym z obrońców Fame był Marcin “Różal” Różalski, który zwrócił uwagę na freak fightowy charakter wydarzeń, odmienny od gal typowo sportowych. 

Jednak wraz z rozwojem federacji w kartach walk zaczęły pojawiać się nazwiska znane z poważanych organizacji sportowych w tym północnoirlandzki zawodnik Norman Parke, Borys Mańkowski, Marcin Wrzosek czy Marcin Najman.

Hype MMA i  Fame MMA UK

Federacja zorganizowała również galę Hype MMA (2021) oraz projekt Road to Armia, pod patronatem Polskiego Związku MMA. Ponadto w 2019 r. odbyło się Fame MMA UK, które zostało jednak ogłoszone porażką przez właściciela Fame, Krzysztofa Rozparę. Organizacja posiada własny token użytkowy Fame, notowany na giełdzie OKX, a także markę batonów.

FAME MMA - Wiadomości

FAME MMA - Wideo