Reklama

Reklama

Reklama

Tyle Franciszek Pieczka dostaje emerytury. Kwota może zaskakiwać

Franciszek Pieczka (94 l.) to legenda polskiego kina. Pomimo podeszłego wieku, aktor chętnie przyjmuje kolejne role. Czy musi dorabiać? Wiemy, ile dostaje emerytury.

Franciszek Pieczka to aktor, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego role w filmach, takich jak "Ziemia obiecana", "Potop", "Wesele", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik" należą do kanonu polskiej kinematografii. Fanom seriali znany jest też z roli męża Michałowej w popularnym "Ranczu". 

Wiosną tego roku pojawiły się informacje, że aktor zamierza już zakończyć karierę, gdyż w rozmowie z "Super Expressem" wspomniał, że nie planuje już występów w teatrze, bo nie ma siły. Szybko słowa te sprostował syn artysty. Piotr Pieczka w rozmowie z portalem "mPress.pl" wyjaśnił, że ojciec nie mówił o filmie. "Nie było żadnej decyzji o zakończeniu aktywności artystycznej ze strony taty. Oficjalnego zakończenia kariery. W Internecie można znaleźć kłamstwa i nieprawdę w tym temacie".

Reklama

Franciszek Pieczka tyle dostaje emerytury

Franciszek Pieczka nadal angażuje się w wiele projektów medialnych. Ostatnio wystąpił w filmie "Syn Królowej Śniegu" z 2019 roku. Kilka miesięcy później powstał film dokumentalny poświęcony karierze Franciszka Pieczki, zatytułowany "Aktor Pana Boga". W ciągu ostatnich lat aktor uczestniczył w licznych słuchowiskach radiowych oraz dubbingował filmy ("Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", "Auta 3".

Aktor nie musi przyjmować nowych ról. Świadczenia pieniężne, jakie otrzymuje, pozwalają mu na godne życie na zasłużonej emeryturze. Jak informuje portal "mPress.pl", emerytura Franciszka Pieczki jest stosunkowo wysoka i wynosi 3-4 krotność najniższej emerytury w br.

Dodatkowo aktor przez lata pracy zaoszczędził trochę grosza i teraz wydaje pieniądze na wypoczynek. Lubi też sprawiać radość wnukom, więc odłożone pieniądze teraz się przydają.

Franciszek Pieczka - kariera

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Przed wybuchem II wojny światowej, jeszcze jako dziecko, był organistą, a także pracował na roli i wypasał krowy na łąkach. Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Został absolwentem PWST w Warszawie. Zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, a następnie do Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zagrał w ponad stu filmach. Zasłynął kreacjami w filmach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Dużą popularność zyskał dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Żoną aktora przez 50 lat była Henryka, która zmarła w 2004 roku.

Franciszek Pieczka jest honorowym obywatelem gminy Godów. W 2016 roku wspomógł akcję walki ze smogiem na rodzinnym Górnym Śląsku. 11 listopada 2017 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Zobacz też:

Franciszek Pieczka wcale nie odszedł na emeryturę? Jego syn dementuje plotki

Jak żyje Franciszek Pieczka? Wiemy, kto się nim opiekuje

Franciszek Pieczka żegna się ze wszystkimi: "nie mam już siły". Czy to już koniec?

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Franciszek Pieczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy