Przejdź na stronę główną Interia.pl

Polska modelka robi karierę w UK

Jej kariera rozpoczęła się dość niespodziewanie, bo… na basenie. Miała wówczas 15 lat. Następnie wyjechała do Mediolanu i Londynu, gdzie stawiała pierwsze kroki jako modelka. Choć dziś o Magdzie Swider piszą media na całym świecie, po drodze musiała przezwyciężyć wiele trudności. Polska modelka opowiada o tajnikach branży modowej, pokusach, jaką są rozbierane sesje zdjęciowe, ocieraniu się o problemy z anoreksją oraz początkach swojej kariery. – Będąc nastolatką, popełniłam wiele błędów, za bardzo przejmowałam się negatywnymi komentarzami i krytyką, między innymi na temat mojej sylwetki – mówi modelka z Polski, którą poznał cały świat.

Kariera Magdy Swider rozpoczęła się zaskakująco i niespodziewanie, kiedy przez przypadek spotkała na basenie znaną i cenioną fotograf Marlenę Bielińską. Miesiąc później, w wieku 15 lat, stawiała już pierwsze kroki na zagranicznych pokazach mody. O karierę młodziutkiej Polki zadbał menadżer Paul Chang, wprowadzając ją w ten trudny dla niepełnoletnich kobiet świat.

- Początki mojej kariery były bardzo ciężkie. Będąc nastolatką, trudno mi było odnaleźć się w wielkim świecie. Nigdy wcześniej nie podróżowałam bez rodziców, a na pierwszy kontrakt do pracy pojechałam sama. Mój język angielski był bardzo słaby, poruszanie się publicznym transportem było mi zupełnie obce. Rzucona na głęboką wodę tak naprawdę sama nie wiedziałam, na czym dokładnie polega moja praca. Pochodzę z małej miejscowości Jordanów w województwie małopolskim, więc to wszystko było dla mnie szokiem - mówi Swider.

Dziś Magdę Swider można oglądać nie tylko na najważniejszych pokazach mody na całym świecie, jak London Fashion Week, ale również na okładkach wielu prestiżowych magazynów. Sesje z Polką w roli głównej mogliśmy podziwiać między innymi w "Elle", "L’Officiel", "I-D", "Marie Claire", "Glamour", "Vanity Teen" czy "Imirage". W swoim bogatym portfolio ma również współpracę z Fendi, Miu Miu, Bora Aksu, Romeo Pires czy Nico Didonna.

Ciężka praca kluczem do sukcesu

Kariera Swider to z jednej strony przykład na to, jakie efekty może przynieść ciężka praca i konsekwencja w realizacji obranego celu, z drugiej - jak ważna w tym zawodzie jest osobowość. Piękne ciało to jedno, równie ważne pozostają cechy charakteru. Praca modelki to bowiem nieustanna presja, napięcie i stres.

- Modelka to poważny i odpowiedzialny zawód. Nie jest tak prosty, jak przedstawiają go media na co dzień. Katalogi i e-commerce to długa i monotonna praca, nawet do 12 godzin na dobę. Modelka przebiera się kilkadziesiąt razy w szybkim tempie. Choć pokazy mody zazwyczaj zaczynają się wieczorem, modelki pracują od samego rana - mówi Swider.

Bez silnej osobowości w tym zawodzie nie ma czego szukać. Modeling to zajęcie dla zdeterminowanych, wytrwałych i konsekwentnych. Mimo że kojarzy się on przede wszystkim z występami na wybiegu i zakładaniu ubrań najbardziej znanych projektantów, to jedynie mała cząstka tej pracy. Bieganie z castingu na casting, nieustanna rywalizacja z innymi modelkami, wycieńczające podróże, długie godziny spędzane w samolotach, medialne obowiązki. Dość powiedzieć, że na jednym przesłuchaniu potrafi znaleźć się... aż 300 innych kandydatek.

- Konkurencja jest niesamowita, rywalizujące ze sobą dziewczyny są z całego świata. Mamy dosłownie jedną szansę na milion, aby zostać top modelką - przekonuje Magda Swider.

Przełamywanie stereotypów

Ciało i charakter to nie wszystko, co przełożyło się na światowy sukces Polki. Równie duże znaczenie miało nieustanne przełamywanie klisz i niepodążanie utartymi ścieżkami. Swider nie tylko posiada wiele zainteresowań, jak podróże czy sztuka współczesna, zadając kłam stereotypowi, że modelki skupione są jedynie na wyglądzie, ale również fascynuje się sportami walki, udowadniając, że bynajmniej nie są to dziedziny zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. W dzieciństwie trenowała karate, obecnie skupia się bardziej na boksie. Dyscyplin, które uprawia, jest zresztą dużo więcej, by wymienić narty, tenis czy aerobik. Zwraca również uwagę na to, że trening powinien być przede wszystkim przyjemnością - tak dla ciała, jak i umysłu. Sam sport jednak nie wystarczy, by móc cieszyć się szczupłym i zadbanym ciałem - równie ważna pozostaje dieta. Ale czy na pewno?

- Obecnie nie posiadam jakiejś specjalnej diety. Zazwyczaj jem wszystko, ale z umiarem. Nie objadam się słodyczami, chipsami i innymi niezdrowymi przekąskami. Uwielbiam za to daktyle i orzechy. Raz w miesiącu robię trzy dni głodówki, która polega na tym, że nic nie jem, tylko piję soki warzywne i owocowe. Unikam alkoholu, kawy i słodkich napojów - mówi polska modelka.

Praca modelki to również wiele pokus, związanych na przykład z rozbieranymi sesjami oraz ryzyko popadnięcia w anoreksję.

- Tutaj pewnie wszystkich rozczaruję, ponieważ rozbierane sesje nie są największym wyzwaniem w pracy modelki. Nigdy nie miałam i nie zamierzam mieć rozbieranej sesji. Każda z nas ma możliwość wyboru, absolutnie nikt w agencji lub z klientów nie zmusza do sesji rozbieranych. Jeśli dziewczyna sama zdecyduje, że za odpowiednie wynagrodzenie zrobi rozbieraną sesje - jest to wyłącznie jej decyzja. Jak w każdym innym zawodzie, tutaj też pojawiają się różne pokusy i pułapki. Będąc nastolatką, popełniłam wiele błędów, za bardzo przejmowałam się negatywnymi komentarzami i krytyką, między innymi na temat mojej sylwetki. Brak siłowni w mojej miejscowości, brak wiedzy w temacie dietetyki i ćwiczeń fitness spowodował, że byłam bliska anoreksji - opowiada Swider.

Na swoich mediach społecznościowych Swider przekonuje, że aby osiągnąć sukces, kluczowe jest obranie konkretnego celu, a następnie konsekwentne do niego dążenie. Sama jest tego doskonałym przykładem, ponieważ wyłącznie dzięki ambicji, determinacji i pracowitości znalazła się w tym miejscu, w którym obecnie się znajduje.

- Polkom jest łatwiej przebić się w świecie modelingu pod tym względem, że dużo naszych rodaczek ma ciekawą urodę i dobrą sylwetkę. Większość modelek, z którymi współpracowałam, miała urodę słowiańską. Posiadając polski paszport, łatwo jest poruszać się czy pracować za granicą. Aby coś osiągnąć, trzeba jednak wyjechać z naszego kraju i umieć odnaleźć się w innym. A także szybko uczyć się języków obcych - radzi Swider.

I wie, co mówi, ponieważ jako jedna z nielicznych Polek udowodniła, że pochodząc z naszego kraju, sukces można osiągnąć dosłownie wszędzie.

Magdę możemy też obserwować na jej Instagramie https://www.instagram.com/p/CVVI_I_qJJW/


Artykuł z ekspozycją

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »