Reklama
Reklama

​Olga Skabiejewa - 37-letnia milionerka. Kim jest twarz rosyjskiej propagandy?

Olga Skabiejewa rok temu, w wieku zaledwie 36 lat osiągnęła wartość netto 5 milionów dolarów. Aktywne wspieranie zbrodniczego reżimu Władimira Putina okazało się w jej przypadku bardzo opłacalne finansowo. Wraz z mężem, Jewgienijem Popowem prowadzi pełen fake newsów talk show „60 minut” na kanale Russia 1.

Olga Skabiejewa urodziła się 11 grudnia 1984 r. w mieście Wołżski w obwodzie wołgogradzkim, gdzie ukończyła szkołę średnią. Jej kariera dziennikarska rozpoczęła się w lokalnej gazecie. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu.

Kariera Olgi Skabiejewej

Jej pierwszą pracą w reżimowych mediach było stanowisko korespondentki programu telewizyjnego Vesti, ale prawdziwa kariera rozpoczęła się wraz z procesem Pussy Riot. Wtedy, w latach 2012 – 2013 antyrządowe nastroje przybrały na sile, w wyniku czego do aresztów trafiło wielu opozycjonistów, którym potem postawiono zarzuty kryminalne. 

Reklama

Skabiejewa na tle innych dziennikarzy wyróżniała się żarliwością w krytykowaniu opozycji i posądzaniu jej o wszystko, co najgorsze. Nie miała, zresztą nadal nie ma, żadnych oporów w bezkrytycznym rozpowszechnianiu rosyjskiej propagandy i chętnie posługuje się fake newsami. Medioznawca Irina Pietrowska uznała ją bardziej za funkcjonariuszkę reżimu niż dziennikarkę, nazywając Skabiejewą „członkinią specjalnych sił operacyjnych rosyjskiej telewizji państwowej”, a jej ton określiła jako „prokuratorski i oskarżycielski”. 

Lojalność wobec Putina nie została Oldze zapomniana. W 2015 roku dostała do prowadzenia własny program Vesti.doc na kanale Russia 1, a od września 2016 roku wraz z mężem, Jewgienijem Popowem, który dziennikarskie szlify zdobywał między innymi w Korei Północnej, prowadzi pełen przekłamań społeczno-polityczny talk show „60 minut”. 

Szybko odpłaciła się władzom za swój awans. Zrobiła wiele, by zdyskredytować brytyjskie śledztwo w sprawie otrucia Siegieja Skripala i jego córki Julii, którzy przed Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji uciekli do Wielkiej Brytanii. Tam zostali otruci bojowym środkiem, wynalezionym i opracowanym jeszcze przez naukowców ZSRR. W rewanżu ówczesna premier Theresa May wydaliła w Wysp 23 rosyjskich dyplomatów. Skabiejewa nazwała tę sprawę „brytyjskim spiskiem, mającym na celu oczernienie Rosji”. 

Życie prywatne milionerki Olgi Skabiejewej

Fakt, że Skabiejewa i Popow są małżeństwem, wyszedł na jaw przypadkiem. Do tej pory nie wiadomo, gdzie i kiedy odbył się ich ślub. Prawdopodobnie musiało się to stać przed 2014 rokiem, kiedy to na świat przyszedł ich syn Zakhar. 

Prywatne konto Skabiejewej na Instagramie, obserwowane przez 265 tysięcy osób pełne jest zdjęć polityków i aktualnych wydarzeń politycznych. Sporadycznie trafiają się zdjęcia jej samej. Jeszcze rzadziej zamieszcza zdjęcia synka i męża. 

Co nieco wiadomo na temat majątku Skabiejewej. Z pewnością lojalność wobec reżimu Władimira Putina opłaciła jej się finansowo. Została milionerką w wieku zaledwie 36 lat. W 2021 jej wartość netto była szacowana na 5 milionów dolarów. Oficjalnie, źródłem jej majątku jest stanowisko wpływowej dziennikarki i sprawnej propagandzistki. Wraz z mężem i synem zajmuje obszerny apartament w Moskwie, którego nigdy nie pokazuje na Instagramie. 

Tylko raz zaprosili do swojego mieszkania dziennikarza programu „Kiedy wszyscy są w domu”, emitowanego również na kanale Russia 1, jednak wpuścili go tylko do salonu. Wyznali wtedy w rozmowie, że nie mają zbyt wiele czasu dla syna, dlatego chłopiec spędza popołudnia i weekendy w rozmaitych kółkach zainteresowań. Przypomina to nieco model wychowawczy z czasów ZSRR, gdy państwo chętnie wyręczało rodziców w kształtowaniu młodych umysłów zgodnie z wytycznymi komunistycznego reżimu, 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Skabiejewa przechodzi samą siebie w obarczaniu winą za wojnę Ukraińców, przypisując im posiadanie uzbrojenia, którym nigdy nie dysponowali. Oficjalnie zresztą, wojna w Ukrainie nazywana jest w rosyjskich mediach „specjalną operacją wojskową”. Ostatnio Olga zasłynęła stwierdzeniem: 

Pewnie wierna funkcjonariuszka jeszcze się rozkręci… 

Zobacz też:

Antek Królikowski przyłapany pod domem Opozdy. I to z kim! Zdjęcia nie kłamią

Urodzona w Kijowie Milla Jovovich załamana wojną

Jasne stanowisko NATO w sprawie wysłania wojsk do Ukrainy

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Olga Skabayeva | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy