Reklama

Reklama

Reklama

Nie tylko Andrzej Piaseczny. Głośne coming outy polskich gwiazd!

Coming out Andrzeja Piasecznego, choć wyczekiwany od lat i dla niektórych mało zaskakujący, wywołał ogromny szum w sieci oraz falę pozytywnych wiadomości i komentarzy pod adresem wokalisty. W polskim show-biznesie takie wyznania to wciąż rzadkość, ale z biegiem lat coraz więcej znanych osób decyduje się na szczerość i życie bez konieczności ukrywania swojej tożsamości i orientacji seksualnej. Jak wyglądały najgłośniejsze coming outy ostatnich lat w rodzimej branży?

Aktor wytworny i homoseksualny

Jedną z pierwszych osób publicznych w Polsce, które nie ukrywały swojej homoseksualnej orientacji, był aktor Marek Barbasiewicz. Kinowy amant podobno już w latach 80-tych nie robił z tego tajemnicy, a za jego oficjalny coming out uznaje się wywiad dla magazynu "Pani" udzielony Marii Nurowskiej w 1992. Pisarka przedstawiła portret aktora, gdzie między innymi padło zdanie: "Jest homoseksualistą i to dla niego taki sam fakt, jak to, że świeci słońce, czy pada deszcz."

Barbasiewicz mówił później, że jego otwartość nigdy nie przysporzyła mu nieprzyjemności w środowisku aktorskim, natomiast była na nie narażona jego rodzina. Na celowniku znaleźli się bracia gwiazdora, którzy służyli w wojsku i musieli zmagać się z niewybrednymi komentarzami kolegów.

Reklama

"To wyznanie niebywale wyprostowało życie. Nagle poczułem się sklejony ze sobą, szczery, niezmuszony do przemilczeń. W tej chwili... jest w porządku. Od 33 lat jestem w stałym związku. Więcej nie trzeba mówić. Nie chcę, by ten fakt przekroczył granicę informacji" - mówił w rozmowie z "Super Expressem" w 2011.

Jego słowa to chyba najlepsza rekomendacja dla wszystkich, którzy jeszcze nad wyjściem z szafy się zastanawiają!

***

M jak miłość do mężczyzny

W 2005 jednym z najgłośniejszych medialnych wydarzeń okazał się coming out Jacka Poniedziałka. Aktor uwielbiany przez miliony widzów, wówczas za sprawą roli w "M jak miłość" zapytany przez "Fakt" o swoją orientację odpowiedział krótko i dosadnie.

"Mam już 40 lat. Nie będę się wygłupiał i bredził coś o idealnej kobiecie, której wciąż szukam. Jestem gejem i tyle" - powiedział na łamach gazety.

Zastanawiano się wówczas, czy odważne jak na tamte czasy wyznanie nie zahamuje kariery Poniedziałka i nie pozbawi go kolejnych znaczących ról. Z perspektywy czasu wiemy, że tak się nie stało i decyzja o coming oucie nie odbiła się na jego pracy zawodowej.

Nie żałuję. Dziś mogę szczerze powiedzieć, że moje życie się przez to nie zawaliło, a kariera nie załamała (...) Mam mnóstwo pracy i dostaję coraz poważniejsze propozycje filmowe. Na pewno nie stanowię przykładu geja, który ponosi konsekwencje zawodowe z tego powodu, że przyznał się do homoseksualizmu" - zapewniał przed dwoma laty w "Fakcie".

Jak widać po przykładzie Jacka Poniedziałka, nie ma się czego bać!

***

Diamentowa biseksualistka

Był taki czas w polskim show-biznesie, gdy doniesienia kolorowych gazet i portali kręciły się praktycznie tylko wokół Dody i jej życia prywatnego. Kontrowersyjna gwiazda chętnie podgrzewała atmosferę i nigdy nie gryzła się w język. Podczas promocji reedycji albumu "Diamond Bitch" (sprawdź!) wokalistka udzieliła wywiadu Karolinie Korwin Piotrowskiej, podczas którego wyznała, że jest biseksualna i była w związku z kobietą.

"Pierwszy raz zakochałam się, gdy miałam 13 lat. Potem byłam w związku z dziewczyną, oświadczyła mi się i planowałyśmy nawet ślub w Holandii" - wyznała.

W ostatnich latach, już jako mężatka, Doda raczej niechętnie chciała określać się jako osoba biseksualna, ale wciąż chętnie wspomina związek z kobietą. Dobre i to.

***
Modowe szaleństwo

Orientacja seksualna Macieja Zienia przez lata była w branży tajemnicą poliszynela, ale on sam długo nie odnosił się do plotek. Projektant zaliczył swój coming out w styczniu 2014, gdy na Instagramie opublikował urocze zdjęcie ze swoim ówczesnym partnerem Orlanim. Blisko 1,5 roku później para pobrała się w Brazylii, ale ich małżeństwo nie przetrwało. 

Zień niechętnie opowiada o swoim życiu prywatnym, ale w jednym z wywiadów mogliśmy o nim posłuchać z perspektywy jego mamy.

"Ja się dowiedziałam pierwsza. Podzieliłam się z tym z mężem. No było generalnie trudne do przyjęcia. To było coś zupełnie nowego, coś nieznanego. Aż tak daleko się nie interesowaliśmy takimi rzeczami, mimo, że ja w sumie skończyłam studia pedagogiczne. Powinno to być dla mnie coś normalnego, ale inna jest teoria, a inne jest życie, prawda? Bardzo go kochamy. Jest to nasze dziecko. Pogodziliśmy się z tym i on jest po prostu nasz" - opowiadała w programie "Oczam matki" Halina Zień.

Maciej Zień jest obecnie w związku z stylistą Mateuszem Opacińskim i zdaje się być bardzo szczęśliwy.

Ryzykowny coming out

Być może niewiele osób o tym pamięta, ale kilkanaście lat temu Michałowi Pirógowi regularnie przypisywano romanse z kobietami. Łączono go m.in. z Joanną Liszowską czy Edytą Herbuś, z którymi się przyjaźnił. Tancerz i choreograf uznał w końcu, że miarka się przebrała i wyznał na łamach "Super Expressu", że jest gejem. Co ciekawe, jego pracodawca nie był tym faktem zachwycony.

"Pracowałem w telewizji co najmniej dwa lata przed swoim coming outem. Kiedy wyszło to, co wyszło, stacja miała duże obiekcje, czy powinienem o tym komunikować. A kiedy jeszcze doszło do tego, że rok później przyznałem się do żydowskiego pochodzenia, Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN, bał się, że zostanie to odebrane jako próba podtrzymania atrakcyjności show.

Oczywiście ta decyzja mogła zakończyć moją karierę w telewizji lub po prostu mogłem po wyjściu ze studia dostać w głowę butelką. Takie opcje także rozważałem - tłumaczył w rozmowie z "Show" w 2014.

Piróg wielokrotnie w swoich wywiadach i książkach nawiązywał też do związku z Andrzejem Piasecznym. Myślicie, że teraz czas na kolej Andrzeja na dzielenie się wspomnieniami?

***

Nigdy nie jest za późno

Na coming out nigdy nie jest za późno. Witold Sadowy, na nieco ponad pół roku przed swoją śmiercią, wyznał, że jest gejem. 100-letni aktor zdobył się na to w reportażu TVP Kultura, który opowiadał o jego życiu i twórczości.

"Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem" - powiedział krótko w materiale.

Nieco bardziej otworzył się w późniejszym wywiadzie dla "Vivy!", gdzie zdradził, że przez większą część życia był związany z jednym partnerem.

"Ja się nie puszczałem, miałem całe życie swego Janka i byłem z nim szczęśliwy. Kochaliśmy się. Janek był inżynierem i jednym z dyrektorów dużej firmy. Znał języki, jeździł za granicę. Kiedy był stary i schorowany, opiekowałem się nim do końca" - zapewniał.

Witold Sadowy zmarł 15 listopada 2020.

***

20m2 wolności

Łukasz Jakóbiak zyskał rozgłos dzięki wywiadom przeprowadzanym w malutkiej kawalerce. Jego kariera stanęła na włosku w 2017, gdy w ramach "wizualizacji" próbował przekonać internautów, że spełniło się jego marzenie o zaproszeniu do programu słynnej Ellen DeGeneres. 

Gdy ujawnił, że chodzi tylko o swego rodzaju skecz z jej dublerką, spadła na niego ogromna fala krytyki i zniknął z mediów, wciąż jednak publikując materiały na swoim kanale na YouTube. W marcu 2020 wyznał w wywiadzie, który przeprowadził z nim Cyprian Majcher, że jest gejem.

"Nigdy jeszcze nie mówiłem, że jestem gejem. To niesamowite, bo nagrałem o tym materiał już trzy razy, ale nie emitowałem go - wyznał. Otaczałem się światem, w którym czytałem, że homoseksualizm jest czymś złym, więc pozwoliłem sobie to ukryć, schować. Ale teraz chcę być wolny, chcę mieć możliwość niekrępowania się, chcę żyć coraz bardziej" - wyznał przed kamerą.

Internauci docenili szczerość Jakóbiaka i okazali mu wsparcie. Bycie wolnym popłaca.

***

Odkrywanie siebie

Monika Miller zaliczyła w krótkim odstępie czasu aż dwa coming outy. Na początku swojej kariery medialnej wnuczka Leszka Millera wyznała, że jest biseksualna. To zresztą doczekało się zabawnej kontynuacji, bo były premier początkowo postanowił zaprzeczyć wyznaniu Moniki.

Latem 2020 celebrytka zdecydowała się doprecyzować swoją orientację i określiła się jako osoba panseksualna. Panseksualna czyli taka, która może czuć pociąg romantyczny i seksualny do innych osób bez względu na ich płeć czy tożsamość płciową.

"Zauważyłam, że wygląd drugiej osoby nie jest dla mnie najważniejszy. Bardziej pociąga mnie to, czy ktoś jest ambitny, kreatywny, żywy. Nie spotyka się takich osób codziennie. To mnie pociąga i jest atrakcyjne" - tłumaczyła w rozmowie z Pomponikiem Monika.

Najbardziej znaną osobą panseksualną w światowym show-biznesie jest Miley Cyrus. Monika znalazła się więc w doborowym towarzystwie.

***

Szokujące wyznanie

Wiosną zeszłego roku na coming out zdecydował się również Daniel "Qczaj" Kuczaj. Uwielbiany przez internautki trener nie tylko wyznał, że jest gejem, ale i podzielił się wstrząsającą historią z dzieciństwa, gdy padł ofiarą pedofila. 

Jego wpis wywołał ogromne emocje i mnóstwo komentarzy, w tym wiele słów wsparcia od fanów i innych celebrytów. Co ciekawe, cała sytuacja pozytywnie wpłynęła nie tylko na jego samopoczucie, ale i pracę zawodową.

"Coming out sprawił, że w pełni mogę być sobą. Skrywanie prawdy często działa najbardziej destrukcyjnie na nas samych. Na szczęście moje wyznanie nie wpłynęło na fanki, które dalej mnie kochają i lubią. Zaskoczyli mnie za to panowie. Heteroseksualni faceci przestali się mnie bać i teraz nie mają oporów, by puszczać swoje żony czy dziewczyny na moje obozy treningowe. Poczuli do mnie sympatię, bo podzieliłem się swoją trudną historią i dziękowali mi za to" - zdradził w "Fakcie".

Od tego czasu Qczaj mocno angażuje się w temat równości i często nie szczędzi gorzkich słów pod adresem np. homofobicznych polityków. Chyba jesteśmy świadkami narodzin nowego aktywisty.

W idealnym świecie wyznania gwiazd o ich orientacji seksualnej nie powinny mieć większego znaczenia, ale w obecnej sytuacji każdy coming out jest na wagę złota. To jedno z narzędzi do walki z homofobią i jest nawet udowodnione naukowo - im więcej osób LGBT+ w przestrzeni publicznej, tym wzrasta wskaźnik tolerancji w danym społeczeństwie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak kibicować, żeby w kolejnych latach tych coming outów - medialnych i nie tylko - było jeszcze więcej!

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Piaseczny | Qczaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »