Reklama
Reklama

Naczelna propagandystka Kremla znów zaatakowała Polaków. Olga Skabiejewa dopuściła się szokującej manipulacji!

Olga Skabiejewa to jedna z najważniejszych postaci rosyjskiej propagandy. Na swoich reportażach, zgodnych z narracją Kremla, dziennikarka dorobiła się niemałej fortuny, o czym może świadczyć imponująca posiadłość "medialnej lalki" Władimira Putina. Ostatnio na antenie stacji RT, propagandystka znów dopuściła się szokującej manipulacji. Tym razem analizowała badania przeprowadzone... na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Rosyjska propaganda nie przestaje zaskakiwać

Od dawna nie jest już żadną tajemnicą, że rosyjska propaganda chwyta się przeróżnych sposobów, by zaprezentować działania kremlowskiego rządu i prezydenta Władimira Putina w jak najlepszym świetle. Tamtejsze media starają się także za wszelką cenę przekonać obywateli o słuszności przeprowadzanej przez ich kraj "specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie".

Jedną z fundamentalnych postaci medialnej gry rosyjskiego reżimu - obok Margarity Simonian - jest Olga Skabiejewa, nazywana "żelazną" bądź "medialną lalką" Władimira Putina. Kluczowa postać propagandy rządowej, na powielaniu kłamstw i oczernianiu Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, dorobiła się niezłej fortuny. Dane z 2021 wskazują, że dziennikarka dysponuje imponującym majątkiem wartym kilka milionów dolarów.

Reklama

Jak poinformował na Twitterze Francis Scarr, jeden z reporterów stacji BBC, tym razem Skabiejewa do swojego materiału wykorzystała... artykuł z polskiej gazety. Prezenterka na antenie stacji RT "analizowała" dane opublikowane 9 lutego przez "Rzeczpospolitą".

Olga Skabiejewa o stosunku Polaków do ukraińskich uchodzców

Jak relacjonuje w mediach społecznościowych Francis Scarr, naczelna propagandystka przedstawiła rosyjskim widzom dane dotyczące stosunku Polaków do ukraińskich uchodźców.

"Wiele kłamstw rosyjskiej telewizji państwowej jest oczywistych. Ale czasami ich dezinformacja jest bardziej subtelna. Olga Skabiejewa powiedziała widzom, że badanie wykazało, że stosunek 68 proc. Polaków do ukraińskich uchodźców pogorszył się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy" - pisze dziennikarz BBC.

Jak jednak słusznie zauważa, Rosjanka w świadomy sposób manipuluje danymi i przedstawia je w taki sposób, by pokazać naszych rodaków w jak najgorszym świetle.

"W rzeczywistości badanie wykazało, że wśród jednej czwartej Polaków, którzy stwierdzili, że ich nastawienie uległo zmianie, 60 procent stwierdziło, że uległo pogorszeniu. Tak więc według badania ok. 17 proc. Polaków jest tego zdania, a nie 68 procent" - tłumaczy Francis Scarr.

Badanie dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzili badacze z z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

"To raport porównawczy z badań przeprowadzonych wśród osób w wieku 16-65 lat oraz próbie regionalnej (obszar przygraniczny z Białorusią) w latach 2022-2023" - informuje na swojej stronie "RP".

"Wyniki przeprowadzonych przez nas badań (...) wykazują, że pozytywna postawa Polaków względem Ukraińców (...) praktycznie nie uległa zmianie od początku wojny. Jednak kiedy zadaliśmy pytania dodatkowe "Czy zmieniło się Pana(i) nastawienie do uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatnich 6 miesięcy, tj. od czerwca 2022 roku?", aż jedna czwarta osób objętych badaniem odpowiedziała "tak". Co więcej, w tym 68 proc. zadeklarowało, że kierunek zmiany jest negatywny, a więc ich nastawienie się pogorszyło. Zjawisko to wymaga dalszych badań, by móc wyjaśnić ten dysonans" - tłumaczy dr Robert Staniszewski prowadzący badania.


To niestety nie pierwsza i zapewne nie ostatnia manipulacja, jakiej dopuściła się Olga Skabiejewa na antenie rosyjskiej telewizji.

Zobacz też:

Władimir Putin jak Aleksandr Łukaszenka. Kremlowska propaganda w akcji 

Katar 2022: Piosenkarz zagrał koncert dla prezydenta Rosji, a teraz chce wystąpić podczas mundialu

Dimitr Kabajew: czy to syn Aliny Kabajewej i Władimira Putina?

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy