Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Krzysztof Penderecki był kochliwy. Kim były jego żony?

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w swoim domu pod Krakowem. Miał 86 lat. Stworzył genialne dzieła muzyki poważnej, ale gdy odpoczywał, zamieniał się w wiejskiego ogrodnika. Kiedy zakochiwał, to z ułańską fantazją...

W ostatnim czasie ciężko chorował. Dwukrotnie był badany na obecność koronawirusa. Oba testy dały jednak wynik negatywny.

Reklama

Nazywany "największym współczesnym polskim kompozytorem". Rocznie dostawał około 50 zamówień na różne utwory. Wybierał tylko niektóre, bo stworzenie wszystkich byłoby niemożliwe - napisanie symfonii zajmowało mu rok.

- Kilka razy zrobiłem sobie półroczną pauzę, jednak potem było trudno się pozbierać. Tworzę z potrzeby serca, ale muszę być w pewnym rygorze, dlatego cieszę się, że mogę pisać na zamówienie, to uczy dyscypliny - wyznał w jednym z wywiadów.

Po dziadku i ojcu odziedziczył nie tylko kult pracy, ale też upór i ułańską fantazję w relacjach męsko-damskich.

Jego dziadek Michał porwał babkę kompozytora, Stefanię, gdy miała 16 lat i z dala od rodzinnego domu, wbrew woli rodziców, pojął za żonę.

Z kolei ojciec Tadeusz zakochał się w Zosi Bergerównie, matce artysty, kiedy udzielał jej korepetycji jako uczeń gimnazjum. Oświadczył się, gdy był studentem na wydziale prawa.

Krzysztof też miał gorące serce i kiedy się zakochiwał, ani myślał słuchać kogokolwiek, dokonując swoich wyborów.

Z pierwszą żoną Barbarą ślub wziął w 1954 roku, mając 21 lat. Nie powiedział o tym nawet rodzicom. Małżonka udzielała prywatnych lekcji gry na fortepianie. Brała w nich udział... przyszła druga żona kompozytora.

Gdy spotkali się po raz pierwszy, Ela miała 10 lat i zapamiętała, że muzyk był wtedy dla niej "niemiły". Potem nie widzieli się kilka lat. Ale artysta przyjaźnił się z jej ojcem, koncertmistrzem w Filharmonii Krakowskiej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Na żywo

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Penderecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »