Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Królowa Elżbieta II zniszczyła miłość siostry?

15 lat po śmierci Małgorzaty Brytyjczycy wciąż pamiętają tę historię...

Wtorek, 2 czerwca 1953 roku. Punktualnie o godzinie 11 27-letnia Elżbieta Windsor wchodzi do Opactwa Westminsterskiego, w którym za chwilę odbędzie się jej koronacja. W świątyni przebywa już 7000 osób. Wszystkie oczy zwrócone są na młodą królową. Wszystkie, oprócz jej młodszej o 4 lata siostry Małgorzaty. Księżniczka patrzy bowiem tylko na kapitana brytyjskich sił lotniczych Petera Townsenda, swoją wielką miłość...

Reklama

Małgorzata poznała Townsenda podczas wizyty w Afryce Południowej w 1947 roku. Ona miała wówczas 17 lat, on 33. Do tego był żonaty, ale piękna księżniczka tak bardzo mu się spodobała, że nie odstępował jej na krok. Zakochany, po powrocie z Afryki rozwiódł się z żoną Rosemary Pratt i nawiązał potajemny romans z Małgorzatą. Nie udało im się jednak długo utrzymać tajemnicy, a wszystko za sprawą drobnego, ale znaczącego gestu, którego dopuściła się księżniczka właśnie podczas koronacji swojej siostry.

Wykorzystując chwilowe zamieszanie przed przyjazdem Elżbiety do opactwa Małgorzata z czułością strzepnęła pyłek z munduru swojego ukochanego. 22-letnia wówczas, nieobyta jeszcze z mediami księżniczka, nawet nie podejrzewała, że jej zachowanie zostało zauważone i odnotowane. Na drugi dzień o bulwersującym romansie siostry królowej mówiła już cała Wielka Brytania... Zarzucano Małgorzacie, że wdała się w związek z rozwodnikiem. W tamtych czasach było to bardzo źle widziane.

Tym bardziej, że 16 lat wcześniej stryj Małgorzaty i Elżbiety, starszy brat ich ojca, Edward, abdykował, by poślubić podwójną rozwódkę, Amerykankę Wallis Simpson. To małżeństwo usunęło go z tronu i sprawiło, że królem Wielkiej Brytanii został ojciec księżniczek, Jerzy, a starsza z jego córek stała się następczynią tronu. Drugi raz takiego zawirowania skostniała brytyjska monarchia mogłaby nie znieść...

Jednak podczas rozstania uczucie wcale nie osłabło. Wręcz przeciwnie. Pisali do siebie regularnie, a po powrocie kapitana do kraju miłość rozkwitła na nowo. Małgorzata przyjęła zaręczyny Townsenda, dowiedziała się bowiem, że po ukończeniu 25. roku życia, nie będzie musiała słuchać rozkazów królowej, a poślubienie rozwodnika nie spowoduje, że straci tytuł i królewskie przywileje, lecz jedynie prawo do dziedziczenia tronu. Była gotowa na takie poświęcenie, tym bardziej, że Elżbieta miała już dwoje dzieci, które przesunęły Małgorzatę na trzecie miejsce w kolejce do tronu.

Małgorzata postanowiła przekonać do swoich planów siostrę, ale Elżbieta, która zawsze była niezwykle stanowcza, tym razem też okazała się bezwzględna. Nie zabroniła księżniczce małżeństwa, ale przypomniała, że jej zachowanie ma wpływ na opinię o królewskiej rodzinie, której jest członkiem. W sierpniu 1955 roku Małgorzata skończyła 25 lat. Wciąż się wahała. Poprosiła o czas do października. Na jej decyzję w napięciu czekała cała Wielka Brytania.

Wreszcie 31 października 1955 roku, po niemal 3 latach burzliwego romansu i miłości w tak niesprzyjających warunkach, Małgorzata ogłosiła światu, że wraz z kapitanem Peterem Townsendem postanowiła zrezygnować ze ślubu. Decyzja ta zszokowała poddanych, którzy zaczynali powoli popierać Małgorzatę i jej związek. Księżniczka oświadczyła jednak, że przez wzgląd na chrześcijańskie wartości i jej książęce powinności, musi odwołać zaręczyny...

Elżbieta II odetchnęła z ulgą. Choć nie podobało jej się to, że Małgorzata po rozstaniu oddała się życiu towarzyskiemu, bywała w klubach, nawiązywała bliskie relacje z artystami, a także zaczęła nałogowo palić papierosy, to wierzyła, że w końcu jej siostra zapomni o kapitanie. I tak się stało. Gdy w 1959 roku Małgorzata usłyszała o zaręczynach i ślubie Petera Townsenda z Belgijką Marie-Luce Jamagne (która do złudzenia przypominała Małgorzatę), sama też postanowiła wziąć ślub. Przyjęła oświadczyny znanego fotografa Antony’ego Armstronga-Jonesa.

Ślub księżniczki odbył się 6 maja 1960 roku. Wkrótce na świecie pojawił się syn David Jones (57 l.) - Lord Linley i córka Sarah (53 l.) - Lady Chatto. Jednak małżeństwo Małgorzaty z Antonym (mianowanym przez Elżbietę II Lordem Snowdon) nie było szczęśliwe. Para rozwiodła się w 1978 roku, a Lord Snowdon jeszcze w tym samym roku poślubił Lucy Lindsay-Hogg, byłą żonę reżysera Michaela Lindsaya-Hogga. Ich jedyne dziecko, córka Frances, przyszła na świat 7 miesięcy później. Rozwiedli się w 1999 po skandalu, jakoby Lord Snowdon był ojcem nieślubnego syna redaktorki magazynu "Country Life".

Po rozwodzie z mężem księżniczka Małgorzata nie wyszła ponownie za mąż. Nie wiadomo, czy wznowiła znajomość z Peterem Townsendem, którego małżeństwo również się rozpadło. Na pewno bardzo przeżyła śmierć kapitana 19 czerwca 1995 roku. Sama była już wówczas bardzo schorowana. W 1985 roku przeszła operację usunięcia lewego płuca. W 2001 roku miała udar mózgu. Kolejnego, który miał miejsce rok później, już nie przeżyła. Zmarła 9 lutego 2002 roku w wieku 71 lat.

***

Zobacz więcej materiałów z życia gwiazd:

Dowiedz się więcej na temat: kólowa Elżbieta II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje