Reklama

Reklama

Reklama

Królowa Elżbieta II złamała zasadę apolityczności. Wspiera uchodźców z Ukrainy

Królowa Elżbieta II (95 l.) przekazała darowiznę na rzecz Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy. Wysokość darowizny nie jest znana, jednak organizacja nazywa ją „hojną”. Brytyjska monarchini przez cały czas wspiera Komitet Kryzysowy ds. Katastrof.

Królowa Elżbieta II zawsze stała na stanowisku, że monarcha musi być neuralny i bezstronny. Nigdy nie wyrażała publicznie opinii na temat ważnych dla kraju kwestii, jak wojna o Falklandy w 1982 roku czy Brexit. Królewską doktryną neutralności kierują się także członkowie rodziny królewskiej, przynajmniej ci, należący do głównej linii sukcesji. A w każdym razie kierowali się, bo rosyjska inwazja na niepodległą Ukrainę zmieniła wszystko. 

Jako pierwsi królewski protokół złamali książę Harry i księżna Meghan, jednak, pozostając od ponad dwóch lata formalnie poza rodziną królewską, mogą pozwolić sobie na wyrażanie własnych opinii na dowolny temat i chętnie z tego korzystają. 

Reklama

Brytyjska rodzina królewska wspiera Ukrainę

Kiedy jednak stanowisko w sprawie rosyjskiego ataku na Ukrainę zajęli oficjalnie drugi w kolejce do tronu książę William i jego żona, Kate, stało się jasne, że królewska doktryna przestaje się sprawdzać w konfrontacji z tragiczną rzeczywistością.  Jak zapewnili w oświadczeniu książę i księżna Cambridge:

Jak na standardy królewskiego protokołu jest to zdanie wprost rewolucyjne. Jeszcze dalej poszli książę Karol i jego żona, księżna Camilla, którą w niedawnym komunikacie wydanym z okazji platynowego jubileuszu, królowa Elżbieta II awansowała z księżnej małżonki na królową, na okoliczność przejęcia przez Karola w przyszłości brytyjskiego tronu. 

Następca tronu wraz z małżonką udali się do  grekokatolickiej Katedry Św. Rodziny w Londynie, gdzie zapalili świece i złożyli słoneczniki, narodowe kwiaty Ukrainy. Rozmawiali także z przedstawicielami społeczności ukraińskiej, a księżna Camilla niemal przez cały czas płakała. Na oficjalnym profilu Clarence House w mediach społecznościowych ukazało się oświadczenie:

Jak się okazuje, również królowa Elżbieta II złamała wprowadzoną przez siebie samą regułę apolityczności i przekazała darowiznę na rzecz organizacji charytatywnej pomagającej uchodźcom z Ukrainy. Poinformowała o tym sama organizacja. O wysokości darowizny nie wspomina, jednak używa określenia „hojna”:

Rząd Wielkiej Brytanii ze swojej strony zapowiedział przekazanie 20 milionów funtów na pomoc humanitarną dla Ukrainy 

Zobacz też:

Opozda i Królikowski rozwiodą się? Już wiadomo

Katarzyna Cichopek nie wytrzymała. "Historie ściskały mi gardło"

Ukraiński sztab: Rosjanie skoncetrowani na okrążeniu Kijowa"

Zapraszamy do śledzenia SPRAWDZONYCH inicjatyw pomocowych POMAGAMYUKRAINIE. ***

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »