Reklama

Reklama

Reklama

Joanna Szczepkowska ma ukraińskie korzenie. To dlatego wojna ją tak martwi

Joanna Szczepkowska (68 l.) w ostrych słowach wyraziła swą niechęć do agresora, który napadł na Ukrainę. „***** Putina” - napisała na Facebooku, używając – zamiast pięciu gwiazdek – słowo powszechnie uznawane za wulgaryzm. Aktorka nie kryje, że los Ukrainy jest jej szczególnie bliski, bo przecież pochodzi z rodziny, która wywodzi się właśnie z tamtych regionów. Jej pradziadek ze strony matki był Ukraińcem...

Joanna Szczepkowska: wojna na Ukrainie

Joanna Szczepkowska bardzo się denerwuje, słysząc, jak ludzie mówią o wojnie "na Ukrainie".

Aktorka dopiero niedawno dowiedziała się, że w jej żyłach płynie ukraińska krew. Wiedziała oczywiście, że jej dziadek - pisarz Jan Parandowski - urodził się, wychował i studiował we Lwowie, ale nie miała pojęcia, że jego ojciec nie był, jak myślała, Polakiem, ale Ukraińcem. Historię swojej rodziny ze strony matki poznała dopiero kilka lat temu, gdy zaczęła zbierać materiały do książki "Kto ty jesteś. Początek sagi rodzinnej".

Joanna Szczepkowska: korzenie

Przeglądając archiwalne dokumenty, Joanna Szczepkowska odkryła, że Jan Parandowski był nieślubnym synem grekokatolickiego księdza Jana Bartoszewskiego, który pod koniec XIX wieku pełnił obowiązki dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Lwowskiego, a w 1905 roku został kierownikiem seminarium homiletycznego dla alumnów greckokatolickich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku pradziadek aktorki - jako jedyny na Uniwersytecie Lwowskim profesor teologii pochodzenia ukraińskiego - złożył ślubowanie na wierność państwu polskiemu...

Reklama

Związku z Julią Parandowską, czyli matką swego syna Jana Parandowskiego, Jan Bartoszewski nie mógł zalegalizować, bo kiedy ją poznał, był już wyświęconym kapłanem, a według "Kodeksu kanonów Kościołów wschodnich" księżom katolickim obrządku wschodniego wolno zakładać rodziny przed wstąpieniem do stanu duchownego lub w trakcie trwania diakonatu, ale tylko przed otrzymaniem święceń. Z tego samego powodu syn Jana Bartoszewskiego - jedyny zresztą - nie mógł nosić jego nazwiska. Pisarz Jan Parandowski - ojciec matki Joanny Szczepkowskiej, autor "Mitologii" dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - urodził się we Lwowie, tu chodził do szkoły i tu studiował filozofię, zanim w 1929 roku osiedlił się w Warszawie.

Joanna Szczepkowska ma ukraińskie korzenie

Joanna Szczepkowska z dumą mówi o swoich ukraińskich korzeniach, a dziś, gdy w Ukrainie trwa wojna, wzywa, by pomagać żołnierzom, którzy walczą z agresorem i cywilom, którzy uciekają przed nim.

W opisie udostępnionego w sieci filmu Joanna Szczepkowska napisała:

Zobacz też:

Ewa Chodakowska przezwyciężyła trudne emocje. Rozda uchodźcom batony

Kasia Tusk otrzymała wiadomość z Rosji. Nie spodziewała się tego

Wiera Putina. Kim jest tajemnicza „matka” Putina?

Wojna na Ukrainie. Bunt rosyjskich żołnierzy

AIM
Dowiedz się więcej na temat: Joanna Szczepkowska | wojna w Ukrainie

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »