Reklama
Reklama

Iryna Biłyk: "nie mam dokąd wrócić". W domu ukraińskiej gwiazdy przez miesiąc mieszkali Rosjanie. Oto co z niego zostało

Iryna Biłyk (52 l.) to ulubiona piosenkarka prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Jej przygoda z tworzeniem muzyki zaczęła się w wieku 10 lat i szybko stała się sławna w kraju i poza jego granicami. Do wszystkiego doszła sama, a przez wojnę wywołaną przez Rosję, straciła dorobek życia. W poruszającym wyznaniu powiedziała, co stało się z jej domem po miesiącu mieszkania w nim rosyjskich żołnierzy.

Wojna trwająca bez przerwy od 24 lutego zniszczyła życie milionom osób. Utrata najbliższych, brak poczucia bezpieczeństwa i pozbawienie dorobku życia - to tylko część z dramatów, jakie dzieją się na terenie Ukrainy. Wśród osób, które zostały czegoś pozbawione, znalazła się ukraińska piosenkarka i celebrytka, Iryna Biłyk. Po ponad miesiącu opowiedziała, co stało się z jej ukochanym domem.

Iryna Biłyk: przez miesiąc w jej domu mieszkali Rosjanie. Co z niego zostało?

Ukraińska gwiazda Iryna Biłyk opuściła swój dom w dniu napaści Rosji na Ukrainę. Znalazła bezpieczne miejsce we wsi pod Kijowem, Berezówce. Tuż po jej wyjeździe, wkroczyły wojska okupantów. Po wyzwoleniu wioski, w której mieszkała, artystka chciała wrócić do swojego domu. Jednak takiego widoku się nie spodziewała.

Reklama

W wywiadzie dla programu telewizyjnego "Poranek z Ukrainą" wyznała, co stało się z jej miejscowością po wkroczeniu żołnierzy. Otóż część rosyjskiego wojska postanowiło zamieszkać w domu Iryny przez cały miesiąc. Przy okazji zdemolowali wszystko, co mieli akurat pod ręką.

Iryna Biłyk: "nie mam dokąd wrócić"

Iryna Biłyk na Instagramie odnosi się do swoich trudnych przeżyć. W domu z ogrodem zostało zniszczone wszystko, co pozostawiła ulubiona piosenkarka prezydenta Ukrainy. Jednocześnie, wokalistka zachęca rodaków do dzielenia się 

"Dziś trudno mi śpiewać... moje serce płacze i współczuje wszystkim, którzy cierpieli w tych strasznych dniach, silny ból duszy nie daje mi spokoju. Moja rodzina też ucierpiała niewypowiedzianie z powodu tego, że okupanci mieszkali w moim domu przez prawie miesiąc... Dziś nie mam dokąd wrócić".

Wokalistka zachęca do dzielenia się historiami przez ukraińskich cywilów. Umożliwa to "Muzeum Głosu Pokoju Fundacji Rinata Achmetowa", który tworzy największe internetowe archiwum dotyczące wojny w Ukrainie.

We wpisie na Instagramie, Iryna Biłyk apeluje: "Chcę, żeby żadna historia nie została zapomniana! Zapraszam wszystkich rodaków do przyłączenia się do projektu i opowiedzenia swoich historii. To pomoże złagodzić ból, przypomnieć tragiczne wydarzenia i zbudować lepszą, spokojniejszą przyszłość".

Historie można usłyszeć (i dodać) na stronie internetowej https://civilvoicesmuseum.org

Kim jest Iryna Biłyk? Kariera, piosenki, mąż, Instagram

Iryna Biłyk urodziła się 6 kwietnia 1970 roku, ma obecnie 52 lata. W 1995 roku śpiewała dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona. Nagrała 12 albumów muzycznych, w tym kilka w języku rosyjskim i jeden w języku polskim. Za swój dorobek artystyczny otrzymała "Order Księżniczki Olgi", a także honorowy status "artystki ludowej Ukrainy".

Jedną z piosenek w języku polskim jest "Droga". W teledysku wystąpił Cezary Pazura.

Od 2007 roku, mężem Iryny Biłyk jest Dmytro Dykusara, którego poznała na planie ukraińskiej wersji "Tańca z Gwiazdami". Dmytro był jej partnerem tanecznym, o wiele starszym od niej (miał 22 lata). Ceremonia ślubna odbyła się w Rio de Janeiro.

Iryna Biłyk ma konto na Instagramie @bilyk_iryna i śledzi ją blisko 400 tysięcy osób.

Zobacz także:

Mikołaj Krawczyk od lat (!) nie płaci alimentów? Komornik domaga się ponad 170 tysięcy zaległości!

Beata Kozidrak będzie zamiatać ulice? Prokuratura chce surowo ukarać piosenkarkę

Jakub Rzeźniczak odda pasek Louis Vuitton fance, która wpłaci pieniądze na jego syna

Koziejowska na romantycznym zdjęciu Orłosiem. Para nie kryje swojej miłości

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna w Ukrainie | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy