Reklama

Jacek Braciak

Jacek Braciak to jeden z najciekawszych polskich aktorów. Kim jest, jak debiutował i jak potoczyła się jego kariera?
Jacek Braciak - najważniejsze informacje
Jacek Braciak /Piotr Andrzejczak /MWMedia

Jacek Braciak - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    12.05.1968

  • Miejsce urodzenia:

    Drezdenko

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "Klan",
    • "BrzydUla",
    • "Miodowe lata",
    • "13 posterunek"
  • Nagrody:

    Złoty Lew, Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Jacek Braciak to jeden z najciekawszych polskich aktorów. Kim jest, jak debiutował i jak potoczyła się jego kariera?

Dzieciństwo 

Urodzony 12 maja 1968 r. Jacek Braciak pochodzi ze wsi Rzekcin w województwie lubuskim. Od małego znał smak ciężkiej pracy – dorastanie na wsi wiązało się z obowiązkami: utrzymaniem gospodarstwa, koszeniem siana, wykopkami. Chociaż wybrał technikum rolnicze, to wiedział, że nie chce wiązać przyszłości ze wsią. Do szkoły teatralnej dostał się za pierwszym podejściem, ale długo walczył z łatką chłopaka ze wsi.

Początek kariery

Jacek Braciak zadebiutował na małym ekranie w 1991 r. epizodyczną rolą w miniserialu „Panny i wdowy”. W 1993 r. po raz pierwszy zobaczyliśmy go na ekranach kin – w „Uprowadzeniu Agaty” zagrał Oskara, byłego narzeczonego tytułowej bohaterki. W kolejnych latach nadal grał ogony w serialach „Bank nie z tej ziemi”, „Tajemnica Sagali”, „Miodowe lata”, „13 posterunek” i „Klan”.

Zdobycie popularności

Przełomem w karierze Braciaka była rola w filmie„ Edi” z 2002 r., za którą dostał swoje pierwsze nagrody. Od tej pory aktor powoli piął się do sławy – wystąpił w serialach „Glina”, „Oficer”, „Pitbull”, „Magda M.” i „Oficerowie”. W 2007 r. zagrał w filmie Andrzeja Wajdy „Katyń”. Widzowie pokochali Jacka Braciaka jako „Pshemka” z serialu „BrzydUla”, w którym występował w latach 2008-2009.

To ta rola pozwoliła mu wreszcie przebić się do czołówki polskich aktorów. Od tej pory duże role stanęły przed nim otworem: „Różyczka” (2010), „Róża” (2011), seriale „Rodzinka.pl” (2011-2020) i „Druga szansa” (2016-2018), „Drogówka” (2012), „Pod Mocnym Aniołem” (2013), „Wołyń” (2016), „Kler” (2018), „Córka trenera” (20180, „Pan T.” (2019) - to tylko część z hitów, w których brał udział.

Braciak nie stroni od ról kontrowersyjnych. Szczególnie ważna dla jego kariery jest współpraca z Wojciechem Smarzowskim, znanym z podejmowania w swoich filmach niełatwych tematów. Użycza także swojego głosu w dubbingu – jego głosem mówi m.in. szop Rocket z serii „Strażnicy Galaktyki”.

W 2020 r. mogliśmy go oglądać w hitowym serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha, a rok później wraz ze swoją partnerką, Agatą Buzek, wystąpił w filmie „Moje wspaniałe życie”. W 2021 r. zagrał również w filmie „Żeby nie było śladów” opowiadającym o śmierci Grzegorza Przemyka. Niedawno sensacją stała się wiadomość o pracach nad filmem „Kos” o losach Tadeusza Kościuszki w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku.

Nagrody

Jacek Braciak jest laureatem czterech Orłów za role w „Edim”, „Róży”, „Klerze” i „Żeby nie było śladów”. Do tej nagrody nominowano go jeszcze trzy razy. Zdobył także Złotego Lwa za rolę w „Edim” oraz dwie nagrody Off Camera.

Związki i rodzina

Braciak ma za sobą trzy poważne związki. Był żonaty z producentką Iloną Braciak, z którą ma dwie córki – Zofię i Jadwigę. To małżeństwo nie okazało się jednak udane i wkrótce aktor znalazł szczęście w ramionach koleżanki po fachu, Mai Hirsz, która urodziła mu trzecią córkę – Marię. Byli parą przez dziesięć lat, od 2004 do 2014 r., ale i ten związek się rozpadł. Jego ostatnia partnerka to Agata Buzek. Media doniosły jednak o rozstaniu również tej pary.

W 2021 r. Braciak zszokował publikę, ogłaszając, że jedno z jego dzieci jest osobą transpłciową. Jak przyznał, Jadwiga jest teraz Konradem. Aktor wspiera syna, zresztą od lat ostro wypowiada się na temat sytuacji osób LGBT w Polsce i na świecie.

Jacek Braciak - Wiadomości

Jacek Braciak - Zdjęcia