Reklama

Irena Santor

Irena Santor jest polską piosenkarką wykonującą szeroko pojęty pop tradycyjny. Nazywa się ją damą polskiej piosenki, a swoją karierę rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Od 1959 roku jest artystką solową, która w swojej karierze wydała wiele płyt i przebojów. Kim jest i jak przebiegała jej kariera?
Irena Santor - najważniejsze informacje
Irena Santor /AKPA

Irena Santor - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    09.12.1934

  • Miejsce urodzenia:

    Papowo Biskupie

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

    • Stanisław Santor,
    • Zbigniew Korpolewski
  • Zawód:

    wokalista/ka

  • Produkcje:

    • "Przygoda z piosenką"
  • Albumy:

    • "Punkt widzenia",
    • "Zamyślenia",
    • "Kręci mnie ten świat",
    • "Jeszcze",
    • "Duety"
  • Nagrody:

    Złota płyta, Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Irena Santor jest polską piosenkarką wykonującą szeroko pojęty pop tradycyjny. Nazywa się ją damą polskiej piosenki, a swoją karierę rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Od 1959 roku jest artystką solową, która w swojej karierze wydała wiele płyt i przebojów. Kim jest i jak przebiegała jej kariera?

Młodość

Irena Santor urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim. Jednak już rok później przeniosła się z rodzicami do Solca Kujawskiego. Po wybuchu II wojny światowej jej ojciec Bernard został zamordowany przez członków niemieckiej organizacji Selbstschutz.

W 1948 roku Irena zamieszkała ze swoją matką w Polanicy-Zdroju, gdzie uczęszczała do Gimnazjum Zdobienia Szkła. Później uczyła się w Zasadniczej Szkole Zawodowej Przemysłu Szklarskiego w Szczytnej. Jej nauczycielki już wtedy sugerowały, by Irena zajęła się śpiewem. 

Okazja nadarzyła się szybko, bowiem jak się okazało, w Polanicy przebywał dyrygent opery w Poznaniu Zdzisław Górzyński. Odbył on z Ireną przesłuchanie i dał list rekomendujący nastolatkę założycielowi Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Kariera

W 1951 roku Irena Santor rozpoczęła występy w „Mazowszu”. W zespole poznała skrzypka i koncertmistrza Stanisława Santora, który później został jej mężem. 

W 1959 roku artystka rozpoczęła działalność solową, debiutując na estradzie Pałacu Kultury i Nauki w Sali Kongresowej w Warszawie. W połowie lat 60-tych wokalistka została uznana za najpopularniejszą piosenkarkę Polonii amerykańskiej. Swoje koncerty dawała w Brazylii, na Majorce, ale i w innych krajach Europy, Azji, a nawet w Australii. Jej piosenka nosząca tytuł „Straciłam twe serce” była pierwszym utworem dla Polskiego Radia.

Irena Santor współpracowała również z kabaretami Wagabunda, U Kierdziołka oraz Karuzela Warszawska. W latach 1965-1966 występowała w Teatrze Syrena i Teatrze Ateneum. Brała udział w wielu recitalach telewizyjnych takich jak: „Ja jestem Twoja”, czy „Malowanki polskie”. Jej pozycję umocniła rola w filmie „Przygoda z piosenką” Stanisława Barei, w którym zagrała gwiazdę piosenki Suzanne Blanche. 

Pod koniec lat 70-tych Irena Santor była wykonawczynią i gospodarzem programu swojego autorstwa pt. „Skąd my się znamy”, który był kilkakrotnie wystawiany w Sali Kongresowej w Warszawie i kilku innych miastach w Polsce. 

Później piosenkarka koncertowała na Śląsku, m.in. w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Nagrywała także utwory dla Telewizji Katowice i Rozgłośni Polskiego Radia. W 1979 roku Telewizja Polska zrealizowała 49-minutowy program artystyczny „Gwiazdy estrady – Irena Santor”, w którym przedstawiono m.in. przeboje wyśpiewane przez artystkę w latach 1968-1979.

Karierę Irena Santor zawiesiła w 1991 roku. Zastrzegła, że działalność nadal może prowadzić, jeśli będzie dotyczyła akcji charytatywnych lub promowania zdrowego trybu życia. Jednak swoje plany zmieniła w związku z występem w Sopocie w 2002 roku, ponieważ okazało się, że publiczność domaga się jej działalności estradowej. Od czasu do czasu pojawia się w telewizji z okazji różnych programów poświęconych piosence. 

Życie prywatne 


Pierwszym mężem artystki był wspomniany wcześniej Stanisław Santor, który zmarł w 1999 roku. Para miała córkę Sylwię, która po dwóch dniach od narodzin zmarła. Po 19 latach ich związek zakończył się rozwodem, ale pozostali przyjaciółmi. 

Kolejnym długoletnim partnerem Ireny Santor był Zbigniew Korpolewski (1934–2018 ), którego poznała w warszawskim Teatrze Syrena. 

Irena Santor - Wiadomości

Irena Santor - Wideo