Reklama

Bronisław Cieślak

Czwartek, 20 października 2022 (15:20) Aktualizacja Środa, 17 stycznia 2024 (16:09)
Pochodzący z Krakowa Bronisław Cieślak był nie tylko znanym aktorem, ale też osobowością odnajdującą się na wielu innych polach. Jako aktor zdobył sławę dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza w kultowym serialu kryminalnym "07 zgłoś się", co uczyniło go ikoną polskiej telewizji. Jednak jego życiorys to nie tylko aktorstwo - Cieślak był także politykiem, dziennikarzem oraz człowiekiem o bogatym życiorysie.
Bronisław Cieślak - najważniejsze informacje
Bronisław Cieślak w 2015 roku /Piętka Mieszko /AKPA

Bronisław Cieślak - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    08.10.1943

  • Miejsce urodzenia:

    Kraków

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Data śmierci:

    02.05.2021

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "07 zgłoś się"

Dzieciństwo i młodość Bronisława Cieślaka

Bronisław Cieślak urodził się 8 października 1943 roku w Krakowie. Był zodiakalną Wagą. W 1962 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W okresie uczęszczania do szkoły średniej, Bronisław Cieślak szlifował swój talent na występach w studenckim klubie “Pod Jaszczurami”.

W 1968 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku etnografia, nie zdecydował się jednak nigdy podejść do obrony pracy, uzyskując wyłącznie absolutorium.

Ciekawostką z życia Bronisława Cieślaka jest fakt, iż zanim trafił do radia oraz telewizji, artysta pracował jako: ratownik wodny, referent do spraw transportu, a nawet kontysta.

Początki kariery w radiu i telewizji

Bronisław Cieślak w 1968 roku zaczął pracę w Polskim Radiu. Następnie współpracował również z krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej, gdzie pracował najpierw w charakterze redaktora, następnie zastępcy redaktora naczelnego, ostatecznie prowadząc w 1976 roku program “Bez togi”.  W 1975 roku zadebiutował rolą inżyniera Bogdana Zawady, w serialu obyczajowym “Znaki szczególne”.

Bronisław Cieślak - porucznik Borewicz w “07 zgłoś się”

Natomiast w 1976 roku wcielił się w rolę porucznika Sławomira Borewicza w serialu kryminalnym “07 zgłoś się”. Kreacja ta przyniosła mu rozpoznawalność i popularność wśród wszystkich widzów serialu, a ponadto w kraju Bronisław Cieślak został ikoną oraz zyskał przydomek polskiego Jamesa Bonda.

Rola porucznika towarzyszyła mu także, kiedy pojawił się w filmie fabularnym dla młodzieży “Latające machiny kontra Pan Samochodzik” z 1991 roku.

Kariera Bronisława Cieślaka w rozkwicie

Rola porucznika Borewicza zapoczątkowała intensywny okres w czasie kariery Bronisława Cieślaka.

Nadal pracował on w charakterze dziennikarza, ale teraz oprócz tego pojawiał się również w filmach takich jak: film kryminalny “Wściekły”, czy film obyczajowy “Kung-fu”, oba z 1979 roku, ale i w produkcjach telewizyjnych jak: serial komediowy “Bank nie z tej ziemi” z 1994 roku, serial telewizyjny “Mrok” z 2006 roku, czy serial paradokumentalny o tematyce kryminalnej “Malanowski i Partnerzy”.

Ostatnią rolą, w którą miał okazję się wcielić, była rola ministra rolnictwa Sławomira Kowalika, w komedii kryminalnej “Na bank się uda” z 2019 roku.

W 1991 roku podjął decyzję o zakończeniu współpracy z TVP, aby ostatecznie po krótkiej przerwie wrócić i zostać prowadzącym w programie “Telewizyjne Biuro Śledcze”.

Regularnie pojawiał się również na deskach, np. Teatru “Groteska”.

Kariera polityczna Cieślaka

W 1997 roku, z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej udało mu się uzyskać mandat poselski. Ponownie uzyskał go jeszcze w 2001 roku z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy. W 2002 roku Bronisław Cieślak ukarany został mandatem w wysokości 1200 zł oraz pozbawieniem prawa jazdy na okres sześciu miesięcy. Kary nałożone zostały na niego w związku z tym, iż w 2001 roku dopuścił się on kierowania samochodem pod prąd na jednokierunkowej ulicy, a następnie w wyniku kontroli drogowej, nie zgodził się na sprawdzenie jego stanu trzeźwości, zasłaniając się posiadanym immunitetem.
 
Ponadto cała zaistniała sytuacja uznana została przez Komisję Etyki Poselskiej za nadużycie immunitetu.

Rodzina i życie prywatne

Bronisław Cieślak był synem kolejarza Bronisława Cieślaka oraz gospodyni domowej Marii Cieślak. Oprócz niego małżeństwo miało jeszcze dwójkę dzieci, synów: Jacka i Witolda.

Po raz pierwszy aktor ożenił się z Jasną Krystyną Chrzanowską-Cieślak. Para doczekała się córki Katarzyny. Jednak małżeństwo nie przetrwało, ale nawet po rozwodzie mieli ze sobą świetny kontakt i przyjaźnili się. Drugą żoną aktora została Anna Cieślak. Z tego małżeństwa aktor doczekał się dwójki dzieci: córki Zofii oraz syna Jana.

W 2018 roku w związku nowotworem prostaty, na który chorował, Bronisław Cieślak przeszedł operację, a następnie serię chemioterapii oraz radioterapii. Nie zdołał wygrać walki - zmarł w 2021 roku. Aktora pochowano w rodzinnym grobowcu na krakowskim Cmentarzu Podgórskim. 


Bronisław Cieślak - Wiadomości