Reklama
Reklama

Krzysztof Ibisz o swojej pasji

Krzysztof Ibisz wielką wagę przykłada do zdrowego stylu życia. Z zamiłowaniem uprawia nurkowanie. O magii podwodnego świata i swojej kolejnej sportowej pasji opowiedział w rozmowie z PAP Life.

PAP Life: Skąd pana zainteresowanie nurkowaniem?

Krzysztof Ibisz: Zawsze się tym interesowałem. Dużo na ten temat czytałem, ale nigdy nie miałem czasu, żeby się tym zająć, ponieważ aby nurkować, trzeba przejść specjalistyczne kursy. W końcu, jakieś cztery lub pięć lat temu zapisałem się na pierwszy kurs OWD (red. Open Water Diver) i wtedy zrozumiałem, że to jest to.

- Później były kolejne szkolenia, teraz jestem divemasterem i ratownikiem nurkowym. Nurkowanie przenosi człowieka w zupełnie inny świat, nieosiągalny, piękny. Będąc pod wodą ma się poczucie szczęścia. Człowiek rozumie, że całe życie pochodzi z wody. Nurkowanie to niesamowite przeżycie.

Reklama

Często ma pan okazję, żeby ponurkować?

- Uprawiam ten sport rekreacyjnie, ale przyznam, że jest on bardzo wciągający. Jakiś czas temu nawet myślałem o tym, czy nie zrobić sobie dłuższych wakacji, wyjechać gdzieś daleko, spędzić rok nad Oceanem Indyjskim i zostać przewodnikiem grup nurkowych dla turystów. W przyszłości chciałbym przejść kurs na instruktora.

Gdzie najchętniej pan nurkuje?

- Kilka razy byłem w Egipcie, gdzie są wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu. Jest blisko, relatywnie tanio i przede wszystkim, są tam najpiękniejsze rafy koralowe, niedopisania barwny podwodny świat. Poza tym nurkowałem w Zanzibarze, na Korsyce a także na Bałtyku i w polskich jeziorach.

W Polsce też są warunki do uprawiania tego sportu?

- Oczywiście. Mekką polskich nurków jest jezioro Hańcza. To, podobnie jak Bałtyk, bardzo trudny do nurkowania akwen.

Czy aby nurkować potrzebne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychiczne?

- Z nurkowaniem jest tak, że zanim się wejdzie do wody, już można się zmęczyć. Mówię tu o zakładaniu pianki, o całym sprzęcie, który jest ciężki a który czasem trzeba przenieść nad brzeg, później jeszcze go na siebie założyć - po tym wszystkim człowiek już jest wykończony.

- Kondycję trzeba mieć, ale nie można zapominać także o bezpieczeństwie w trakcie nurkowania. Kiedy w nurkowaniu pojawia się rutyna, ludzie popełniają błędy a żywioł te błędy wykorzystuje.

Czy pamięta pan, jakie emocje towarzyszyły panu podczas pierwszego nurkowania?

- Pierwszy raz nurkowałem w jeziorze Narty i czułem się tam świetnie. Natomiast najbardziej niezapomnianym przeżyciem było zejście pod wodę w Egipcie w Blue Hole niedaleko Dahab. To miejsce kultowe dla nurków.

Rozmawiała Agata Żurawska

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Ibisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy