Wpływ zdrowej diety na nasz mózg

Zdrowa dieta kojarzy nam się ze szczupłą sylwetką, sprawnym ciałem, ładnymi włosami i skórą. Często nie doceniamy jej wpływu na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne, koncentrację i radzenie sobie ze stresem. Odpowiednia dieta może mieć wspaniały wpływ na nasz mózg i nastrój.

Szczęście zaczyna się w jelitach

Zdrowa dieta dostarcza naszym jelitom pro- i prebiotyków, które mają wpływ na florę bakteryjną. Zdrowa flora bakteryjna to nie tylko odpowiednie trawienie i brak dolegliwości żołądkowych. Jelita są bardzo unerwione, znajdziemy tam więcej neuronów niż np. w rdzeniu kręgowym. Są to takie same komórki nerwowe jak te budujące korę mózgową. Nasze jelita mogą się odzywać w sytuacji stresowej, co na pewno każdy z nas czasami zauważa. Odpowiednio odżywiona flora jelitowa chroni nas też przed przepuszczaniem toksyn do krwi i ich dostawaniem się do mózgu.

W jelitach powstaje też prawie w całości hormon szczęścia, serotonina. Do wytwarzania się tego hormonu potrzebne jest odpowiednie środowisko w jelitach, dlatego tak ważne jest spożywanie kiszonek, kefirów czy kimchi. Bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium zwiększają też aktywność neuroprzekaźnika GABA. Jego niedobór jest związany z pogorszonym samopoczuciem, a nawet depresją.

Jedz zdrowo dla lepszej pamięci i koncentracji

Dieta studentów często składa się z energetyków i zupek chińskich. Zarówno oni, jak i wiele osób dorosłych nie docenia naturalnych wspomagaczy w nauce, pracy czy codziennych obowiązkach. To co spożywamy, uaktywnia tysiące procesów w naszym mózgu. Jedzenie wpływa na produkcję enzymów, hormonów i neuroprzekaźników. To właśnie one decydują o naszej łatwości przy zapamiętywaniu i przypominaniu.

Do pracy mózgu niezbędna jest glukoza, a to oznacza węglowodany. Najlepiej te złożone, takie jak ziarna zbóż, nasiona, kasze, ziemniaki, rośliny strączkowe. Ich trawienie trwa dłużej niż węglowodanów prostych, dzięki czemu energia jest uwalniana stopniowo. Produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe to też błonnik i witaminy, które są niezbędne do prawidłowego wykorzystania składników odżywczych.

Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla pracy mózgu

Antyoksydanty to nasi sprzymierzeńcy w walce ze starością. Ich obecność w naszym organizmie zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie komórek. Antyoksydanty opóźniają ten proces, chronią nas przed demencją i wspomagają pamięć. Znajdziemy je w owocach jagodowych, pietruszce, szpinaku, brokule, marchwi, cebuli i wielu innych owocach i warzywach.

Jednymi z najważniejszych witamin dla naszego mózgu są te z grupy B, zwłaszcza B3 (niacyna) i B4 (cholina). Bez nich nasz układ nerwowy nie funkcjonowałby poprawnie. Brak tych witamin w naszej diecie powoduje słabą pamięć, kłopoty z koncentracją i zasypianiem. Szczególnie miłośnicy słodyczy i alkoholu powinni uważać na niedobory, ponieważ te osoby potrzebują dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większej dawki. Niacynę znajdziemy w grochu, fasoli, wątróbce, produktach pełnoziarnistych, tuńczyku.

Duży wpływ na nasz mózg ma też stres. Oczywiście powinniśmy starać się go eliminować z naszego życia, ale jak wiemy, nie zawsze jest to zależne od nas. Możemy jednak za pomocą diety pomóc sobie z nim radzić. Pomoże nam w tym magnez. Stabilizuje on nasz układ nerwowy i wspomaga pracę naszych szarych komórek. Jego niedobór może prowadzić od rozdrażnienia i senności. Żeby zapewnić sobie odpowiednią dawkę tego pierwiastka, sięgnijmy po produkty pełnoziarniste, migdały, orzechy i suszone owoce.

Inne witaminy i składniki mineralne wpływające na pracę naszego mózgu to kwas foliowy, witaminy A, E, C, lecytyna, żelazo, cynk, potas czy fosfor.

Bardzo ważnym składnikiem diety są też nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w tłustych rybach, olejach i zdrowych olejach. Naukowcy łączą zawartość kwasów omega-3 z wysoką inteligencją. Takie tłuszcze wspomagają też naszą pamięć, koncentrację i samopoczucie. Ich brak w diecie będzie prowadził do apatii, a nawet... halucynacji.

Zdrowe nawyki żywieniowe są niezbędne dla zdrowego mózgu

Liczy się nie tylko co jemy, ale i jak i kiedy jemy. Wiemy już, że do odpowiedniej pracy naszego mózgu potrzebna jest glukoza. Długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują spadki cukru we krwi, a tym samym brak pokarmu dla naszego mózgu. Przez to jesteśmy ospali, mamy problem z zapamiętywaniem, koncentracją, czujemy rozdrażnienie i wahania nastroju.

Negatywny wpływ na nasze ciało będzie miała też dieta składająca się z fast-foodów i wysoko przetworzonej żywności. Oprócz oczywistego powodu, jakim jest brak witamin, składników mineralnych i zdrowych tłuszczów, takie posiłki są też bogate w sól. Ta z kolei prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie i wysokiego ciśnienia krwi. Oprócz zagrożenia związanego z chorobami sercowo-naczyniowymi, wysoka zawartość soli ma też wpływ na działanie naszego mózgu. Zaburzone jest ukrwienie, które na dłuższą metę może prowadzić nawet od udaru i demencji.

Dieta pudełkowa dla formy ciała i mózgu

Odpowiednia podaż witamin, składników mineralnych, węglowodanów złożonych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, regularność, mała dawka sodu - wszystkie te wymagania łączą się w diecie pudełkowej od BeDiet. Oferta tych firm jest skierowana nie tylko do osób, które chcą schudnąć, ale też zadbać o zdrowie swojego ciała i mózgu. W pudełkach znajdziemy w większości świeże warzywa i owoce połączone z produktami z pełnego ziarna, chudego mięsa, ryb i roślin strączkowych. Dzięki tak zbilansowanej diecie mamy pewność, że dostarczamy ciału wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich ilościach. Dieta przestrzega zaleceń WHO w zakresie spożycia soli i stara się ją zastąpić świeżymi ziołami. Dzięki takiemu sposobowi żywienia uczymy się też regularności. 5 posiłków w ciągu dnia pozwala na optymalne dostarczanie energii naszemu mózgowi.

Wypróbuj zdrową dietę i przekonaj się jak wpłynie ona na Twoje samopoczucie, koncentrację w pracy, poziom energii potrzebny do codziennych obowiązków i łatwość zasypiania. Odpowiednia waga i zgrabna sylwetka również poprawią Twój nastrój, pozwolą nabrać pewności siebie i dodadzą Ci witalności.

.
Polecamy