Paintball klasyczny – atrakcja z adrenaliną

Paintball, jak prawie wszystkie sporty polegające na walce pozorowanej, swoje początki wywodzi z USA. W odróżnieniu od Laser Tagu, markery paintballowi służyły początkowo do znaczenia drzew i bydła na odległość. Dopiero po pewnym czasie, w roku 1981, zorganizowano pierwsze rekreacyjne rozgrywki, a zaraz potem ruszyła lawina zainteresowania paintballem. Do Polski paintball klasyczny trafił na dobre po 1989 roku, ale kiedy już się zadomowił, stał się główną atrakcją rozrywkową na dziesięciolecia .

Określenie marker paintballowy tłumaczy pierwotne zastosowanie tego sprzętu. Wymyślono go, żeby oszczędzić sobie drogi. Znaczono nim na odległość przedmioty i zwierzęta. Głównie drzewa przeznaczone do wycinki oraz bydło do selekcji, np. sprzedaży. Taki marker, lub jako to woli znacznik, doskonale działał na odległość. Znudzeni pracownicy leśni lub rolni, z pewności nie omieszkali, dla żartu, oznaczać się  miedzy sobą. Stąd już krok do rozegrania pierwszej bitwy paintballowej.

Jak to działa?

Oczywiście obecne, rekreacyjne markery paintballowe, używane na halach paintabllowych,  różnią się od tych wykorzystywanych technicznie. Jednak zasada działania pozostaje niezmieniona. Wystrzeliwujemy z lufy markera kulkę z tworzywa sztucznego wypełnioną farbą. Kulkę napędza natomiast powietrze, sprężone pod wysokim ciśnieniem.

Oczywiście nowoczesne markery paintballowe posiadają wiele udogodnień. Chociażby pojemniki na dużą ilość kulek, zwane loaderami.  Poręczne butle na sprężone powietrze. Systemy samopowtarzalne, które przeładowują marker po każdym strzale. Kończąc na akcesoriach dodatkowych, takich jak celowniki, dodatkowe uchwyty, czy zestawy pozwalające montować dość ciężką butlę z powietrzem w uchwycie przy pasie.

Paintball klasyczny czy laserowy?

Klienci dzwoniący do Centrum Rozrywki Lasercamp w Piasecznie, która posiada kilka hal panitballowych, często pytają na jaki rodzaj atrakcji się zdecydować. Bardzo często to pytanie pada, kiedy grać mają dzieci, a już standardem jest podczas organizacji urodzin dla dzieci.

Odpowiadając na to pytanie, należy powiedzieć, że obydwie atrakcje polegają na sportowych lub rekreacyjnych zmaganiach dwóch drużyn. A także, że w obydwu przypadkach każda z drużyn strzela do przeciwnej, starając się wygrać mecz. Na tym podobieństwa się kończą.

Różnic jest o wiele więcej. Zacząć należy od najważniejszej. W paintballu klasycznym strzelamy kulką z farba, która jest realnym pociskiem trafiającym przeciwnika. W paintballu laserowym (Laser Tag), nośnikiem trafienia jest promień światła, dokładnie podczerwieni. Ta różnica powoduje, że Laser Tag jest wesołą, nieco szaloną zabawą. Natomiast w paintballu klasycznym pojawia się dużo adrenaliny, a niekiedy też strachu. Fakt, że może trafić nas kulka z farbą i pozostawić na nas ślad powoduje, że najzwyczajniej w świecie zaczynamy się tego obawiać.

Także taktyka i strategia gry różnią się w obydwu odmianach paintballu dzięki faktowi "trafiającej kulki". W paintballu laserowym w większości wypadków zabawa polega na radosnej, wręcz chaotycznej bieganinie i strzelaniu do każdego kto się porusza. Można wiele razy zginąć i wiele razy trafiać przeciwnika w ciągu tej samej gry. W paintballu klasycznym uczestnicy nie są tak skorzy do wychylania się zza przeszkód, wiedząc, że mogą szybko spotkać się z bolesna kulką.  Dostrzegają też, że chaos powoduje tylko przegraną walkę, gdyż w paintballu klasycznym jedno trafienie oznacza dla danego zawodnika koniec gry.

Każdy gracz szybko zauważa, że w klasyku współpraca zespołowa, komunikacja w grupie, a przede wszystkim strategia to podstawa wygranej. Jeżeli zespół nie wykorzystuje atutów jakie dostarcza hala paintballowa, nie chowa się skutecznie za przeszkody, nie okrąża przeciwnika, nie ściąga jego uwagi i ognia na jedną stronę, by dać szansę współtowarzyszom na kontratak z innej strony, szybko przegrywa.

Czy to bezpieczne?

 Generalnie paintball klasyczny.jest grą bezpieczną. Podczas tego rodzaju rozgrywek pojawia się o wiele mnie urazów czy wypadków, niż w jakiejkolwiek innej aktywności sportowej. Głównie dlatego, że zawodnicy czując adrenalinę i zagrożenie, nie biegają jak szaleni. Także dlatego, że każdy uczestnik wyposażony jest w środki ochrony, czyli mundur czy kombinezon ochronny oraz specjalną maskę paintballowi, chroniącą twarz i większość głowy.

Należy jednak pamiętać, że paintball klasyczny, ze względu na lecącą kulkę, jest nieco bolesny i należy spodziewać się siniaków. Animatorzy, prowadzący rozgrywki paintballowe w Centrum Rozrywki LaserCamp w Piasecznie koło Warszawy, przypominają, że niezwykle ważne jest w tym przypadku dobrze przeprowadzone szkolenie z zasad bezpieczeństwa Tutaj zasady są o wiele bardziej restrykcyjne niż przy paintballu laserowym, a ich złamanie (na przykład zdejmowanie maski podczas gry) może skutkować usunięciem gracza z hali paintballowej.

Czy paintball klasyczny jest dla każdego?

Kolejne, częste pytanie zadawane przez rodziców z Warszawy i okolic, którzy chcą zorganizować urodziny dla dzieci, to czy nasze dzieci są wystarczająco duże? Tu trzeba stanowczo odpowiedzieć, że na hali paintballowej istnieje surowo przestrzegany limit wieku. W LaserCamp w paintball klasyczny mogą grać osoby, które ukorzyły 12 lat. Oznacza to, że nie wszystkie urodziny dla dzieci zorganizujemy na hali paintballowej z klasycznymi markerami w ręku.

Dlaczego limit wieku występuje? Głównie chodzi o poziom odpowiedzialności gracza. Dość często dzieci młodsze nie rozumieją lub podczas gry zapominają o zasadach bezpieczeństwa.  A mając w reku samopowtarzalny marker, staja się potencjalnie niebezpieczne dla otoczenia i dla siebie. Co w zamian? Dzieciom młodszym proponujemy grę systemem Splat Master. Jest to odpowiednik paintballu klasycznego, ale z markerami napędzanymi sprężyną i ładowanymi o połowę mniejszymi kulkami. Nie ma tu też zasady samopowtarzalności sprzętu. Krótko mówiąc, w Splat Masterze kulka nadal lata, ale nie ma bólu i siniaków.

Jak się przygotować?

Do rozgrywek paintballowych lepiej nie podchodzić z marszu. Trzeba się do nich nieco bardziej przygotować, niż do paintballu laserowego. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni strój. Pomimo, że każda hala paintballowa zapewnia ubranie ochronne, pamiętać trzeba, że w większości wypadków to nie wystarcza. Farba z kulki potrafi przeniknąć nawet przez gruby materiał ochronny i pozostawić ślady. Pamiętajmy więc, na halę paintballu klasycznego nie zakładajmy najlepszych ubrań. Kłopot może pojawić się podczas urodzin dla dzieci lub imprezy kawalerskiej lub panieńskiej. Warto wtedy zasugerować uczestnikom ubranie na zmianę.

Podobnie rzecz ma się z butami. Oczywiście jasne jest dla każdego, że buty sportowe mają podczas rozgrywek istotną przewagą nad pantoflami do garnituru. Jest nam w nich wygodniej, bezpieczniej i ... szybciej się poruszamy. Pamiętajmy jednak, że najnowsze białe Jordany za 500 złotych na nogach  to absolutnie zły pomysł na hali pełnej kolorowej farby z kulek.

.
Polecamy