Alergia pokarmowa u niemowląt. Sprawdź, czy twoje dziecko jest w grupie ryzyka!

Alergia pokarmowa u niemowląt to jeden z problemów najczęściej występujących na początkowym etapie życia. Szczególnie częste jest uczulenie na mleko. Jakie czynniki zwiększają ryzyko jego wystąpienia?

Występowanie alergii związane jest z nieprawidłowym działaniem naszego układu immunologicznego, który, w wyniku nieprawidłowego rozpoznania pojawiającego się w diecie składnika, może uznać go za czynnik szkodliwy. W wyniku tego substancje, które faktycznie nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Czego najczęściej dotyczy alergia pokarmowa u niemowląt? Białek występujących w mleku krowim. Jak wskazują dane szacunkowe, częstotliwość występowania takiej alergii u niemowląt i dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia, wynosi 1,9-3,2%. Wystąpienie tej alergii, potocznie określanej jako uczulenie na mleko, zależy od wielu czynników o charakterze środowiskowym i genetycznym; wpływ na to ma też niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia.

Alergia pokarmowa u niemowląt - rodzinny problem?

Nasze dzieci dziedziczą po nas wiele cech - nie tylko kolor oczu czy włosów. Także podwyższone ryzyko, że pojawi się u nich alergia pokarmowa, np. uczulenie na mleko. Zależy ono w dużej mierze od faktu, czy wcześniej w rodzinie, np. u rodziców lub starszego rodzeństwa, pojawiła się reakcja alergiczna na białka mleka krowiego. W przypadku dziecka, którego rodzice są zdrowi, prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu wynosi tylko 5-15%. Jeżeli alergię zdiagnozowano u jednego z rodziców, wzrasta ono do nawet 60%. W sytuacji, w której mamy do czynienia z alergią stwierdzoną u obojga rodziców, ryzyko może być nawet o 80% wyższe, natomiast w przypadku rodzeństwa - wzrasta o około 30%. Mając tego świadomość, łatwiej będzie nam zminimalizować szanse wystąpienia przykrych objawów, jakie niesie ze sobą alergia pokarmowa u niemowląt.

Po pierwsze - mleko mamy

Jednym ze sposobów pozwalających minimalizować u dziecka ryzyko alergii na mleko jest pokarm mamy. Karmiąc dziecko piersią, pomagasz mu w nabywaniu tolerancji pokarmowej. Ponadto twoje mleko stanowi bogate źródło składników, które chronią dziecko, np. oligosacharydów mleka kobiecego oraz przeciwciał potrzebnych do prawidłowego dojrzewania jego układu pokarmowego. Dlatego, jeśli tylko możesz karmić wyłącznie piersią, rób to przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Jeśli w rodzinie maluszka występuje uczulenie na mleko i niemowlę znajduje się w związku z tym w grupie podwyższonego ryzyka, możesz skorzystać z rady specjalisty, który udzieli Ci wskazówek związanych z profilaktyką alergii, w tym prawidłowym sposobem żywienia maluszka.

Uczulenie na mleko a mleko modyfikowane

Alergia pokarmowa u niemowląt występuje coraz częściej. Jeśli podejrzewasz, że podwyższone ryzyko jej wystąpienia dotyczy także twojego maluszka, poinformuj o tym swojego lekarza. Opracuje on strategię profilaktyczną, dzięki której uda się zmniejszyć prawdopodobieństwo, że alergia się rozwinie, a tym samym, że pojawią się przykre objawy, z jakimi wiąże się uczulenie na mleko. Jeśli twój maluszek ukończył 6. miesiąc życia i nie jest już karmiony piersią, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego. W przypadku dziecka, u którego ryzyko alergii na białka mleka krowiego jest podwyższone, lekarz może doradzić mleko modyfikowane typu H.A.

Mleka następne typu H.A. są dostosowane do wyjątkowych potrzeb niemowląt z grupy ryzyka alergii pokarmowej. Przykładem może być NAN OPTIPRO® H.A. 2 - mleko następne stworzone z myślą o maluszkach powyżej 6. miesiąca życia, które nie są już karmione piersią. Bazą tego typu produktów jest mleko krowie, jednak pochodzące z niego białko poddane zostało procesowi częściowej hydrolizy, czyli pocięciu na mniejsze fragmenty. W przypadku, gdy potwierdzona została już przez lekarza alergia pokarmowa, u niemowląt nie należy stosować jednak tego typu produktów - specjalista zarekomenduje prawdopodobnie wybór odpowiednich preparatów mlekozastępczych.

Pamiętaj, że podwyższone ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej nie musi oznaczać jej rozwinięcia się u twojego dziecka. Wystarczy postępować zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wybór sposobu żywienia oprzeć o jasne wytyczne otrzymane od pediatry.

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

.
Polecamy